Akumulator ciepła w Poznaniu jest drugim pod względem wielkości w Polsce. Przechowa nadwyżki energii niczym wielki magazyn ciepła, które odda do sieci ciepłowniczej przy wzroście zapotrzebowania mieszkańców na energię.
Veolia Energia Poznań na terenie Elektrociepłowni Karolin wybudowała akumulator ciepła. To zbiornik w kształcie walca, który może pomieścić 24 tys. m3 wody. Dla porównania tyle mieści się w ośmiu basenach olimpijskich. Pod względem pojemności większy zbiornik ciepła ma warszawska Elektrociepłownia Siekierki (30 tys. m3). Akumulatory są też w Bielsku-Białej (20 tys. m3), Elektrowni Ostrołęka (13 tys. m3) i Elektrociepłowni Toruń (12 tys. m3).
Do czego służy akumulator ciepła
Akumulator poprawi bezpieczeństwo dostaw i efektywność miejskiej sieci ciepłowniczej. W Poznaniu zmagazynuje blisko 4 tys. GJ energii. Veolia Energia Poznań zaopatruje w ciepło ponad połowę mieszkańców miasta.
Najważniejszym zobowiązaniem Grupy Veolia w Polsce jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Veolia wdraża plan transformacji ekologicznej, który zakłada zmianę miksu paliwowego i całkowitego odejścia od węgla, a także poprawę efektywności.
Frédéric Faroche, prezes Veolia w Polsce.
Jak działa akumulator ciepła?
Temperatura wody w akumulatorze ciepła wynosi 98˚C. Gorąca woda jest podawana do górnej części zbiornika, przy jednoczesnym odbiorze zimnej wody z dolnej jego części. W ten sposób warstwa pośrednia między gorącą i zimną wodą przesuwa się do dolnej części zbiornika. Zwiększa to ilość ciepła zmagazynowanego w akumulatorze, a poziom wody w zbiorniku praktycznie się nie zmienia.
Natomiast rozładowanie akumulatora odbywa się przez odbiór gorącej wody z górnej części i podawanie schłodzonej wody do dolnej części zbiornika. Wówczas warstwa pośrednia przesuwa się w ku górze. Optymalizację pracy zbiornika zapewnia specjalistyczne oprogramowanie i układ sterowania.
Magazynowanie ciepła umożliwi nam zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła i produkcję energii elektrycznej w tych okresach, kiedy jest najbardziej potrzebna mieszkańcom.
Dalida Gepfert, prezes Veolii Energii Poznań.
Magazyn energii cieplnej
Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, ponieważ umożliwia zwiększenie produkcji energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji.
Taki system akumulacji ciepła umożliwia także uniknięcie konieczności użycia urządzeń szczytowych, czyli takich o dużej mocy, które wspomagają wytwarzanie ciepła, kiedy gwałtownie wzrasta na nie zapotrzebowanie mieszkańców.
Jan Pic, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. technicznych Veolii Energii Poznań.
Budowa akumulatora ciepła uzyskała dofinansowanie z unijnych funduszy. Inwestycja kosztowała 41,7 mln zł, a dofinansowanie wyniosło blisko 21 mln zł.