7.1 C
Warszawa
wtorek, 13 kwietnia, 2021
More

  Ostatnie

  Dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu w 2021 r.

  Tekst przeczytasz w około 4 min.
  - reklama -

  Właściciele nowych domów nie mogą odliczyć wydatków na pompę ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Nie skorzystają też z sowitych dotacji przy wymianie starego kopciucha na nowe ogrzewanie. Czy więc w 2021 roku można dostać jakieś dotacje do pompy ciepła montowanej w nowym domu? Ogólnopolskiego programu nie ma, natomiast warto sprawdzić dotacje dostępne w urzędzie gminy.

  Wnioski do końca marca

  Na przykład Warszawa do 31 marca przyjmuje od swoich mieszkańców wnioski o dotacje do pompy ciepła. To część dofinansowania ekologicznych inwestycji mieszkańców. W ramach dotacji do odnawialnych źródeł energii przyznawane jest w 2021 roku także dofinansowanie do pompy ciepła w domu.

  Dotacje na realizację inwestycji polegających na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej (m.in. wykonanie instalacji pomp ciepła) są również przeznaczone dla nowych budynków. dotyczą nieruchomości, które nie są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy – Karolina Gałecka, rzecznik prasowy UM Warszawa.

  Jakie są dotacje w 2021 roku

  Na powietrzną pompę ciepła można dostać do 30 tys. zł, ale nie więcej niż 1 tys. zł na każdy kW mocy. Limit dotacji w przypadku gruntowej pompy ciepła wynosi 40 tys. zł i 2 tys. zł na kW. Te limity obowiązują w przypadku osób indywidualnych, przedsiębiorców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W przypadku jednostek samorządowych z sektora finansów publicznych dotacje wynoszą 80 proc. kosztów inwestycji.

  Nie ma obowiązku wymiany ogrzewania, natomiast nieruchomość nie może być ogrzewana kotłem na paliwo stałe ani na olej opałowy.

  Jak uzyskać dotację

  Przede wszystkim najpierw trzeba złożyć wniosek a potem, już po pozytywnej decyzji urzędu, można ruszyć z inwestycją. Wnioski składa się w dowolnym urzędzie dzielnicy lub w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Ratuszu. Umowę podpisuje się w tym biurze.

  Przy wykonywaniu inwestycji trzeba pamiętać o podpisaniu z wykonawcą protokołu odbioru wykonanej inwestycji. Pamiętaj, musisz dostać od wykonawcy oryginał faktury lub rachunku za usługę. Urząd prosi jeszcze o zdjęcie nowo zainstalowanych źródeł energii odnawialnej (fotografia z przodu, z góry i obu boków jeżeli to możliwe).

  Rozliczenie dofinansowania

  Na koniec trzeba wypełnić i podpisać druk rozliczenia, który był dołączony do umowy o udzielenie dotacji. Do dokumentów trzeba dołączyć kopię protokołu odbioru wykonanej inwestycji, oryginał faktury lub rachunku i zdjęcia przedstawiające wykonaną inwestycję.

  Dofinansowanie do pompy ciepła będzie wypłacone na wskazany rachunek bankowy, właściciela domu lub wykonawcy.

  Co z resztą kraju?

  Czy doczekamy się ogólnopolskiego programu,w ramach którego będą wypłacane dotacje do pompy ciepła w nowym domu? Według nieoficjalnych informacji, taki program szykuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Te nieoficjalne informacje krążą jednak już od dawna, a programu dotacyjnego jak nie było, tak nadal nie ma.

  Czytaj: Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 r.

  Z pewnością dofinansowanie do pompy ciepła w domach mieści się w założeniach unijnej polityki klimatycznej i na ten cel łatwo będzie zdobyć fundusze z Unii Europejskiej. Do tego potrzebne jest jednak zgłoszenie przez rząd programu NFOŚiGW albo regionów. Te programy jeszcze nie powstały. Być może w drugiej połowie roku będzie już więcej na ten temat informacji.

  - reklama -

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie