-12.7 C
Warszawa
wtorek, 19 stycznia, 2021

Wakacje z maską

Opadły nasze maski, okazało się, że jesteśmy tacy sami.
More

  Ostatnie

  Nowa opłata w rachunku za prąd

  - reklama -
  Przeczytasz w 3 min.

  Od stycznia 2021 roku w naszych rachunkach za prąd pojawi się nowa opłata mocowa. Będzie naliczana co miesiąc i ma zależeć od zużycia energii, ale nie do końca.

  Miesięczne stawki opłaty mocowej będą naliczane w zależności od tego, w jakiej grupie mieści się dane gospodarstwo domowe. Im mniej prądu zużywa – tym opłata jest mniejsza. W skali miesiąca wyniesie (brutto):

  - reklama -

  2,3 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,

  5,51 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,

  9,19 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh rocznie,

  - reklama -

  12,87 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh rocznie.

  Biorąc pod uwagę skumulowaną płatność roczną, opłata mocowa podniesie rachunki od 27,6 zł w najniższej grupie do 154,44 zł w grupie największego zużycia energii.

  To nie wszystko

  Od nowego roku wzrosną też ceny energii czynnej czyli zużywanej oraz taryfy za przesył i dystrybucję. Wzrost wynosi, w zależności od sprzedawcy prądu, 3,5-3,6 proc. Taryfy dystrybutorów nie zostały jeszcze zatwierdzone, ale też można spodziewać się kilkuprocentowych podwyżek.

  Do tego opłata OZE, która w tym roku wynosiła 0 zł, wzrośnie do 2,2 zł za MWh (1000 kWh). Za to do zera obniżono opłatę kogeneracyjną.

  Eksperci Pracodawców RP szacują, że ostatecznie nasze rachunki za prąd (łącznie ze wszystkimi składowymi) wzrosną w przyszłym roku o ok. 11-12 proc.

  Przedsiębiorcy mają gorzej

  Co ważne, odbiorcy biznesowi, kupując energię na warunkach rynkowych, nie są chronieni cenami regulowanymi. W efekcie muszą się liczyć ze znacznie większym wzrostem rachunków za prąd niż gospodarstwa domowe.

  Opłata mocowa w ich przypadku będzie naliczana już bezpośrednio podczas zużywania prądu w dni robocze w godzinach od 7 do 21.59. W praktyce firmy zapłacą dodatkowe 0,0937 zł brutto za każdą kWh wtedy pobraną.

  Dodatkowe roczne koszty dla przedsiębiorców z tytuły tej opłaty mogą wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy zł, a w niektórych przypadkach – kilkaset tysięcy i więcej – zauważa ekspert Pracodawców RP.

  Będzie też taniej

  Od stycznia spadają natomiast ceny gazu. W nowej taryfie PGNiG ceny gazu są niższe o 4,5 proc. Statystyczny odbiorca, który zużywa gaz tylko do przygotowania posiłków (grupa W-1.1) zapłaci miesięcznie ok. 40 groszy mniej.

  W grupie odbiorców używających gaz także do podgrzewania wody(W-2.1) spadek wyniesie około 2,4 zł/m-c. Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania czy domy gazem. Dla tej grupy płatności spadną o ok 7,4 zł miesięcznie.

  Czy wiesz za co płacisz?

  Pracodawcy RP wskazują też na chaos na rynku energii. Przykładem mogą być rekompensaty, które mogłyby dotyczyć odbiorców z dochodami poniżej pierwszego progu podatkowego albo „ubogich energetycznie”. Wielkość rekompensaty miała zależeć od ilości zużytej w ciągu roku energii, ale prędko się okazało, że nie sposób ustalić zużycia energii w gospodarstwie domowym na dzień 31 grudnia w sytuacji, gdy licznik nie ma odczytu zdalnego i w zasadzie wielkość rocznego zużycia energii jest szacowana lub prognozowana.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie