- reklama -
Strona głównaEnergiaNajlepsze warunki do...

Najlepsze warunki do produkcji energii z fotowoltaiki

Przeczytasz w 4 min.

Polacy poszukują rzetelnej wiedzy o fotowoltaice. Pojawia się wiele różnych pytań, np. o to, jak działają panele fotowoltaiczne, kiedy produkują prąd. Im więcej powstaje takich instalacji na budynkach i gruntach – tym większe będzie zainteresowanie tą technologią.

W Polsce już co 12 budynek ma instalację fotowoltaiczną – podaje Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Liczba domowych i przydomowych mikroinstalacji zbliża się do pół miliona.

Rusza słoneczny sezon. Ile wydamy na fotowoltaikę?

Polska ma odpowiednie warunki?

TAURON, który w ubiegłym roku przyłączył do swojej sieci elektroenergtycznej 98 tys. mikroinstalacji, stworzył poradnik, w którym odpowiada na najczęstsze pytania o fotowoltaikę. Obala też w nim mity, jakie narosły wokół tej technologii.

Jednym z bardzo utrwalonych mitów jest stwierdzenie, że w Polsce nie ma odpowiednich warunków pogodowych dla takich instalacji.

Nic bardziej mylnego. Warunki panujące w naszym kraju uznaje się za optymalne dla działania fotowoltaiki. To sprawia, że tego typu inwestycje w naszej strefie klimatycznej są opłacalne – TAURON, “100 pytań o fotowoltaikę”.

Szacuje się, że średnia liczba godzin słonecznych w naszym kraju waha się w przedziale 1300–1900 godzin. Najlepsze warunki pogodowe do produkcji energii z fotowoltaiki panują w Polsce w okresie od kwietnia do września. W tym okresie notowane jest aż 80 proc. rocznego promieniowania słonecznego. Małopolska i Podkarpacie to rejony, w którym nasłonecznienie jest największe.

Co jeśli słońce nie świeci?

Instalacja fotowoltaiczna będzie wytwarzać energię nie tylko w całkowicie słoneczne dni. Przy mniejszym nasłonecznieniu instalacja działa, ale produkuje mniej energii. Natomiast nie produkuje jej nocą. Wpływ na efektywność fotowoltaiki ma też temperatura, ponieważ panele zbudowane są z krzemu, który pod wpływem temperatury zmienia swoje właściwości.

Jak czytamy w poradniku TAURONA o fotowoltaice, panele fotowoltaiczne najlepiej pracują w temperaturze około 20–25°C. To oznacza, że taki optymalny czas na produkcję energii wcale nie musi przypadać w szczycie lata. Fotowoltaika potrzebuje dużo światła słonecznego, a nie upalnych dni.

Rośnie produkcja energii ze słońca

O rosnącej roli energii słonecznej informują też Polskie Sieci Elektroenergetyczne. PSE 28 kwietnia podały informację o kolejnym polskim rekordzie w produkcji energii ze słońca. W południe fotowoltaika pracowała z mocą ponad 3,1 GW. Tym samym słońce miało ok. 15 proc. udziału w produkcji energii. Już 10 maja pobiło kolejny rekord.

Moce energetyki słonecznej nadal rosną. Polacy nie tracą zapału i zainteresowania inwestycjami we własne mikroinstalacje. Wraz z coraz lepszym nasłonecznieniem i jednocześnie nadal relatywnie niskimi temperaturami, które również sprzyjają fotowoltaice, możemy być pewni, że PSE niedługo poinformuje o kolejnych rekordach w produkcji energii ze słońca.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Samochody się zmieniają, a ludzie?

Mieszkam w okolicy obfitującej w wertepy, których nie da się ominąć, nie wspominając już o mieście wojewódzkim czyli Gorzowie Wielkopolskim, który dziurami wita przyjezdnych...

Krowy dostaną maseczki na metan

Gigant rolny Cargill rozpocznie sprzedaż masek dla krów. To eksperymentalna technologia, która może pomóc rolnikom ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Metan emitują w dużej mierze...

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -