Polacy poszukują rzetelnej wiedzy o fotowoltaice. Pojawia się wiele różnych pytań, np. o to, jak działają panele fotowoltaiczne, kiedy produkują prąd. Im więcej powstaje takich instalacji na budynkach i gruntach – tym większe będzie zainteresowanie tą technologią.
W Polsce już co 12 budynek ma instalację fotowoltaiczną – podaje Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Liczba domowych i przydomowych mikroinstalacji zbliża się do pół miliona.
Rusza słoneczny sezon. Ile wydamy na fotowoltaikę?
Polska ma odpowiednie warunki?
TAURON, który w ubiegłym roku przyłączył do swojej sieci elektroenergtycznej 98 tys. mikroinstalacji, stworzył poradnik, w którym odpowiada na najczęstsze pytania o fotowoltaikę. Obala też w nim mity, jakie narosły wokół tej technologii.
Jednym z bardzo utrwalonych mitów jest stwierdzenie, że w Polsce nie ma odpowiednich warunków pogodowych dla takich instalacji.
Nic bardziej mylnego. Warunki panujące w naszym kraju uznaje się za optymalne dla działania fotowoltaiki. To sprawia, że tego typu inwestycje w naszej strefie klimatycznej są opłacalne – TAURON, „100 pytań o fotowoltaikę“.
Szacuje się, że średnia liczba godzin słonecznych w naszym kraju waha się w przedziale 1300–1900 godzin. Najlepsze warunki pogodowe do produkcji energii z fotowoltaiki panują w Polsce w okresie od kwietnia do września. W tym okresie notowane jest aż 80 proc. rocznego promieniowania słonecznego. Małopolska i Podkarpacie to rejony, w którym nasłonecznienie jest największe.
Co jeśli słońce nie świeci?
Instalacja fotowoltaiczna będzie wytwarzać energię nie tylko w całkowicie słoneczne dni. Przy mniejszym nasłonecznieniu instalacja działa, ale produkuje mniej energii. Natomiast nie produkuje jej nocą. Wpływ na efektywność fotowoltaiki ma też temperatura, ponieważ panele zbudowane są z krzemu, który pod wpływem temperatury zmienia swoje właściwości.
Jak czytamy w poradniku TAURONA o fotowoltaice, panele fotowoltaiczne najlepiej pracują w temperaturze około 20–25°C. To oznacza, że taki optymalny czas na produkcję energii wcale nie musi przypadać w szczycie lata. Fotowoltaika potrzebuje dużo światła słonecznego, a nie upalnych dni.
Rośnie produkcja energii ze słońca
O rosnącej roli energii słonecznej informują też Polskie Sieci Elektroenergetyczne. PSE 28 kwietnia podały informację o kolejnym polskim rekordzie w produkcji energii ze słońca. W południe fotowoltaika pracowała z mocą ponad 3,1 GW. Tym samym słońce miało ok. 15 proc. udziału w produkcji energii. Już 10 maja pobiło kolejny rekord.
Moce energetyki słonecznej nadal rosną. Polacy nie tracą zapału i zainteresowania inwestycjami we własne mikroinstalacje. Wraz z coraz lepszym nasłonecznieniem i jednocześnie nadal relatywnie niskimi temperaturami, które również sprzyjają fotowoltaice, możemy być pewni, że PSE niedługo poinformuje o kolejnych rekordach w produkcji energii ze słońca.