Ruszyło wsparcie dla firm, które wprowadzają na rynek technologie plusenergetycznych budynków. Dofinansowanie do magazynów energii, perowskitów, solarnych dachówek, OZE – to tylko niektóre przykłady inwestycji. Wnioski firmy mogą składać do połowy września.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął drugi nabór wniosków w ramach programu „Nowa Energia”. Na innowacyjne projekty czeka 250 mln zł. Chodzi o wyłonienie inwestycji, w których po raz pierwszy zostaną zastosowane technologie wznoszenia budynków plusenergetycznych. Dofinansowanie dostaną też inwestycje w produkcję innowacyjnych wyrobów na potrzeby budownictwa plusenergetycznego.
W konkursie, który wystartuje 1 czerwca, będziemy szukać innowacji wdrożeniowych – rozwiązań, które pozwolą w praktyce zastosować i sprawdzić nowe technologie dla budownictwa- wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.
Przedsiębiorcy mogą uzyskać pożyczkę do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Do 20 proc. pożyczki umorzą w ramach premii innowacyjnej, jednak dopiero po uzyskani efektu i nie więcej niż 10 mln zł. Jeżeli na etapie realizacji konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych prac B+R, beneficjent będzie mógł ubiegać się o dodatkową dotację.
Jakie technologie można zgłosić:
- wytwarzanie lub akumulowanie ciepła i chłodu
- energooszczędna eksploatacja budynków, np. inteligentne systemy zarządzania
- słoneczne systemy wytwarzania energii zintegrowane z budynkiem
- ogniwa perowskitowe, przezroczyste szkło fotowoltaiczne, solarne dachówki oraz wdrożenie nanotechnologii
- budowa budynków plusenergetycznych, wykorzystujących energię z OZE, wraz z systemem optymalizującym
- magazyny energii elektrycznej, ciepła i/lub chłodu
- urządzenia i systemy mikrogeneracyjne
- ogniwa fotowoltaiczne wykorzystujące grafen
- produkcja nowych materiałów w budownictwie, np. wydruk w technologii 3D.
Katalog przedsięwzięć nie jest zamknięty. W doborze projektów do programu kluczowe będzie spełnienie kryterium innowacyjności oraz opłacalności ekonomicznej.