- reklama -
Strona głównaEnergiaGrafen, perowskity, OZE...

Grafen, perowskity, OZE na budynkach dostaną wsparcie

Przeczytasz w 2 min.

Ruszyło wsparcie dla firm, które wprowadzają na rynek technologie plusenergetycznych budynków. Dofinansowanie do magazynów energii, perowskitów, solarnych dachówek, OZE – to tylko niektóre przykłady inwestycji. Wnioski firmy mogą składać do połowy września.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął drugi nabór wniosków w ramach programu „Nowa Energia”. Na innowacyjne projekty czeka 250 mln zł. Chodzi o wyłonienie inwestycji, w których po raz pierwszy zostaną zastosowane technologie wznoszenia budynków plusenergetycznych. Dofinansowanie dostaną też inwestycje w produkcję innowacyjnych wyrobów na potrzeby budownictwa plusenergetycznego.

W konkursie, który wystartuje 1 czerwca, będziemy szukać innowacji wdrożeniowych – rozwiązań, które pozwolą w praktyce zastosować i sprawdzić nowe technologie dla budownictwa- wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Przedsiębiorcy mogą uzyskać pożyczkę do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Do 20 proc. pożyczki umorzą w ramach premii innowacyjnej, jednak dopiero po uzyskani efektu i nie więcej niż 10 mln zł. Jeżeli na etapie realizacji konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych prac B+R, beneficjent będzie mógł ubiegać się o dodatkową dotację. 

Dotacje do prywatnych lasów

Jakie technologie można zgłosić:

  • wytwarzanie lub akumulowanie ciepła i chłodu
  • energooszczędna eksploatacja budynków, np. inteligentne systemy zarządzania
  • słoneczne systemy wytwarzania energii zintegrowane z budynkiem
  • ogniwa perowskitowe, przezroczyste szkło fotowoltaiczne, solarne dachówki oraz wdrożenie nanotechnologii
  • budowa budynków plusenergetycznych, wykorzystujących energię z OZE, wraz z systemem optymalizującym
  • magazyny energii elektrycznej, ciepła i/lub chłodu
  • urządzenia i systemy mikrogeneracyjne
  • ogniwa fotowoltaiczne wykorzystujące grafen
  • produkcja nowych materiałów w budownictwie, np. wydruk w technologii 3D.

Katalog przedsięwzięć nie jest zamknięty. W doborze projektów do programu kluczowe będzie spełnienie kryterium innowacyjności oraz opłacalności ekonomicznej.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Wyższe dofinansowanie do kotła na pellet

Od 1 lipca 2021 r. dotacje do kotła na pellet o podwyższonym standardzie będą wyższe. To kolejna nowa odsłona w ogólnopolskim programie walki ze...

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...

Samochody się zmieniają, a ludzie?

Mieszkam w okolicy obfitującej w wertepy, których nie da się ominąć, nie wspominając już o mieście wojewódzkim czyli Gorzowie Wielkopolskim, który dziurami wita przyjezdnych...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -