- reklama -
Strona głównaDotacje ekologiczneJak dostać antysmogowy...

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

czytaj 4 min.

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje są połączone z kredytem bankowym i zmniejszają kapitał do spłaty zobowiązania.

Program Czyste Powietrze, który wspiera wymianę pieców oraz termomodernizację, w co wlicza się też fotowoltaika, dofinansowanie przyznaje właścicielom domów jednorodzinnych. Nie zapewnia jednak finansowania inwestycji a jedynie zwrot części kosztów. Standardowe dofinansowanie wynosi 30 proc. , natomiast podwyższony poziom to 60 proc. kosztów wymiany pieca. Największe, bo sięgające 27 tys. zł są dotacje na pompy ciepła. W 2021 roku podniesiono też dofinansowanie do kotła na pellet. Niezmiennie wspierana jest też domowa fotowoltaika, dofinansowanie do własnej instalacji słonecznej o mocy 2-10 kW wynosi 5 tys. zł.

To są drogie inwestycje, na których przeprowadzenie nierzadko trzeba wziąć kredyt. Siedem banków przystąpiło do programu Czyste Powietrze z deklaracją, że zaoferują kredyty z dotacją na wymianę pieca. Na razie jednak tylko dwa banki mają takie specjalne kredyty antysmogowe. Jak to wygląda w praktyce?

Przychodzi klient do banku po dofinansowanie

O kredyt antysmogowy z dotacją ubiegamy się w banku. Trzeba więc przedstawić zaświadczenia o źródle i wysokości dochodów. Do wypełnienia wniosku o dotację niezbędne są również dane dotyczące numeru księgi wieczystej nieruchomości, numeru działki,

Po pozytywnej decyzji kredytowej lub warunkowej umowie kredytowej, bank składa w imieniu klienta wniosek o dotację do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu dotacji, bank wypłaca kredyt.

W terminie 18 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku o dotację, trzeba zrealizować inwestycję.

Nie obejdzie się jednak bez wizyty w WFOŚiGW, gdzie beneficjent musi przedłożyć całkowite rozliczenie inwestycji. WFOŚiGW dopiero po pozytywnej weryfikacji przedstawionych dokumentów zakupowych wypłaci dofinansowanie. Fotowoltaika musi być już wówczas podłączona do dwukierunkowego licznika, jeśli inwestycja objęła też panele słoneczne. Dofinansowanie trafia na rachunek kredytu, co oznacza, że bank zaksięguje je na poczet spłaty kapitału kredytu. Cała ta procedury jest więc nadal skomplikowana.

Jakie są dostępne kredyty antysmogowe z dotacją?

Alior Bank oferuje “Kredyt Czyste Powietrze”, którego rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 7,43 proc. Kwota kredytu może wynieść nawet 100 tys. zł i można go zaciągnać na maksymalnie 10 lat.

Czytaj także: BOŚ pokazuje warunki kredytu z dotacją na pompy ciepła i fotowoltaikę

Kredyt antysmogowy z BOŚ Banku w 95 proc. musi być przeznaczony na inwestycję dofinansowaną z programu Czyste Powietrze. Obejmuje to:

  • wymianę, zakup i montaż źródła ciepła,
  • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • stolarkę drzwiową i okienną,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • dokumentację.

Wymóg podstawowy, by sięgnąć po dofinansowanie jest taki, by dochód roczny w ostatnim rozliczonym roku podatkowym nie przekroczył 100 tys. zł. Na poziomie podwyższonych dotacji – przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie może przekroczyć 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Jak zainwestować w fotowoltaikę

Coraz więcej osób chce korzystać z własnej energii ze słońca. Niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, posiadając dom można kupić panele fotowoltaiczne. Nie warto...

Polski szprot z ważnym certyfikatem

Kupując szprota bałtyckiego z certyfikatem MSC mamy pewność, że nie robimy szkody środowisku naturalnemu Morza Bałtyckiego. Warto więc szukać niebieskiego logo na popularnych puszkach...

Kopenhaga w trzy dni

Trzy dni w Kopenhadze i tyle wrażeń. Już od wylądowania na lotnisku można przekonać się, że jesteśmy w innym świecie, jeśli chodzi o korzystanie...
- reklama -
Jednym Okiem
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...