- reklama -
Strona głównaFotowoltaika dotacje unijne i krajoweJak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki...

Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku

W trzeciej edycji ogólnopolskiego programu Mój Prąd 2021 dotacje do fotowoltaiki mogą szybko się skończyć. Lepiej się więc pospieszyć ze składaniem wniosków. Budżet na dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 r. wynosi 534 mln złotych. Są jednak dodatkowe wymogi, których wcześniej w programie nie było. Ponadto dotacje do fotowoltaiki są mniejsze niż to było wcześniej.

Nabór wniosków na dotacje do fotowoltaiki w 2021 roku startuje 1 lipca i potrwa do 22 grudnia 2021 r. Szczegóły programu Mój Prąd 2021 znajdują się na stronie mojprad.gov.pl.

Ile wynoszą dotacje do fotowoltaiki

W roku 2021 dofinansowanie do fotowoltaiki obejmie ukończone już inwestycje. Program Mój Prąd obejmuje tylko instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Dotacja do fotowoltaiki wynosi maksymalnie 3 tys. zł, ale nie więcej niż 50 procent kosztów kwalifikowanych. To oznacza koszty zakupu, transportu i montażu instalacji.

Tylko osoby fizyczne, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, mogą skorzystać z dofinansowania. Muszą mieć podpisaną z umowę kompleksową na sprzedaż i dystrybucję energii oraz zamontowany licznik dwustronny. Dotacja do fotowoltaiki jest więc wypłacana po realizacji inwestycji, opłaceniu jej wszystkich kosztów i podłączeniu instalacji do sieci operatora. Do wniosku o dotację załącza się oświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej.

O dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku mogą się ubiegać także osoby, które zakupiły instalację przed ogłoszeniem naboru, jednak nie wcześniej niż 1 lutego 2020 r. Decyduje data pierwszego poniesionego kosztu, czyli pierwszej faktury.

Mój Prąd 2021 – wnioski

Wnioski składa się tylko przez internet. Nie ma możliwości, jak było to wcześniej, złożenia wniosku papierowego przez firmę instalującą fotowoltaikę. Natomiast może to zrobić pełnomocnik. Musi on na stronie programu Mój Prąd pobrać pełnomocnictwo do złożenia wniosku.

Jeżeli po dwukrotnym wezwaniu do uzupełnienia wniosku nie prześle się wymaganych dokumentów, to taki wniosek przepada. Nie zamyka to jednak drogi do dotacji. Nadal można się starać o dotacje, ponieważ wnioski odrzucone można składać ponownie, po poprawieniu błędów.

Warunki dofinansowania fotowoltaiki w 2021 r.

W programie Mój Prąd 2021 nie dopuszcza się montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej na dachach z azbestem. To ważny wymóg. Jeśli właściciele takich budynków chcą otrzymać dotacje do fotowoltaiki, to muszą przed montażem paneli słonecznych wymienić pokrycie dachowe na nowe.

Co ważne, moc instalacji fotowoltaicznej ma być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej do sieci z fotowoltaiki nie może być większa niż 120% całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w tym samym okresie rozliczeniowym.

Fotowoltaika z dotacją 5 tys. zł

Warto pamiętać, że w programie Czyste Powietrze są jeszcze przyznawane w roku 2021 dotacje do fotowoltaiki wysokości 5 tys. zł. Przysługują przy wymianie kopciucha na ekologiczne ogrzewanie. Dotyczy to mikroinstalacji o mocy 2-10 kW, podłączonych do sieci operatora, z którym beneficjent podpisał umowę kompleksową.

Najlepsze warunki do produkcji energii z fotowoltaiki

Projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznych nie dostaną dofinansowania ani z programu Mój Prąd, ani z Czystego Powietrza.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł