Pierwszy bocian w 2023 r. przyleciał do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Inne bociany, które w lutym wyruszyły do Polski, wkrótce dotrą do swoich gniazd. Zwykle zasiedlają gniazda już od początku marca.
Mazurski Park Krajobrazowy zamieścił 28 lutego zdjęcie bociana, który przyleciał do wsi Krutyń w powiecie mrągowskim. Warto przypomnieć, że w Krutyni działa Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów. Rocznie udziela on pomocy ok. 40–60 bocianom. Najczęściej trafiają tu ptaki z kontuzjami, bądź młode, które wypadły z gniazd.
Bocian w Krutyni wylądował i natychmiast wziął się za remont gniazda! – poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych Mazurski Park Krajobrazowy.
Jak długo bociany lecą do Polski
Bociany wyruszają do Polski zwykle do połowy lutego. W tym roku w lutym zanotowano duże ochłodzenia na południu Europy, do tego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii nie sprzyjały szybkiemu pokonywaniu tras lotów. Wędrówka z Afryki liczy około 6 tys. kilometrów i trwa około miesiąca.
Jak informuje Grupa EkoLogiczna, bocianica z powiatu siedleckiego, wyposażona w nadajnik GPS, leci do Polski. Nadajnik pokazał, że bocianica naszą kalendarzową zimę spędziła w Republica Czadu w środkowej Afryce. Następnie poleciała na południe Sudanu, by w lutym dotrzeć w dolinę Nilu. Stąd bociany podróżują na północ do Europy.
Czytaj także: Przyleciały pierwsze w 2022 r. bociany. Gdzie teraz są?
Największym zagrożeniem na trasach przelotowych bocianów są słupy elektroenergetyczne. Giną na nich głównie młode bociany.
W ubiegłym roku pierwsze bociany w powiecie siedleckim pojawiły się 6 marca. Z kolei Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi informował w ubiegłym roku, że pierwszy bocian przyleciał 19 marca. Do końca marca już większość gniazd w Polsce powinna być zasiedlona.
Gdzie żyją bociany
Warmia, Suwalszczyzna, Podlasie z Doliną Biebrzy, Narwi i Bugu – to główne miejsca, gdzie przebywa najwięcej bocianów w Polsce.
Bociany wybierają obszary podmokłe i mokradła, w pobliżu strumieni, kanałów i płytkich stawów. Są spotykane często na łąkach, pastwiskach i polach uprawnych. Od stuleci gniazdują w okolicy ludzkich siedzib, dlatego bardzo silnie wrosły w naszą kulturę i tradycję.
Bociany budują gniazda na masztach, słupach, drzewach i domach, w tym na kominach. Gromadzą siano, trawy i korzenie, by wymościć nimi gniazdo, ale niestety zdarza się też, że zbierają plastikowe folie pozostawione na polach. Z tego powodu należy zbierać wszelkie taśmy przy drogach, na łąkach i polach, aby uniemożliwić ptakom zaniesienie ich do gniazd.
Bociany często budują swoje gniazda na słupach trakcji elektrycznej, co rodzi niebezpieczeństwo, że młode zginą porażone prądem. Operatorzy sieci budują więc dla ptaków specjalne platformy.
Nie tylko żaby, czyli co jedzą bociany
Kiedy pierwszy bocian w 2023 r. przyleciał do Krutyni pojawiły się komentarza z obawą, co ptak będzie jadł. O tej porze roku może liczyć na połów niewielkich gryzoni. Bociany białe żywią się robakami, owadami, rybami, płazami, gadami, niewielkimi gryzoniami i ssakami o rozmiarach nie większych od szczura.
Bocian biały to ptak do 100 cm długości. Ma białe upierzenie, skrzydła także białe z czarnymi lotkami pierwszorzędowymi i drugorzędowymi. Ma charakterystyczne długie, czerwone nogi i mocny, czerwony dziób. Zbliżone gatunki do bociana białego to żuraw i czapla.