Zamarznięte krainy naszej planety znajdują się u progu głębokich zmian. Serial BBC „Mroźna planeta II“ odsłoni przed naszymi oczami krainy i zamieszkujące je wyjątkowe zwierzęta. Wszystkim tym miejscom zagrażają zmiany klimatyczne. Sami zobaczcie.
W 2011 roku „Mroźna planeta” w wyjątkowy sposób umożliwiła widzom na całym świecie zapoznanie się z życiem na biegunach. Teraz nowa odsłona serii prezentowana przez Sir Davida Attenborough, idzie dalej i bada też życie poza obszarem polarnym. Zdjęcia powstawały na wszystkich kontynentach, w 18 różnych krajach, na obszarze całej Antarktydy oraz w przestrzeni kosmicznej.
Serial zabiera widzów na ostatnich prawdziwe pustkowia na Ziemi. Zamieszkują je wyłącznie „zwierzęcy herosi“. „Mroźna planeta II” śledzi ich zmagania wśród górskich szczytów, na zamarzniętych pustyniach, w zasypanych śniegiem lasach i skutych lodem oceanach. Każdy gatunek stara się przetrwać w swoim ekstremalnym środowisku. Ekipa filmowa także musiała pracować w skrajnie trudnych warunkach.
Operator kamery, który filmował historię o piżmowołach arktycznych, musiał rozbijać obóz w Arktyce w czasie zamieci. Na swoim skuterze Skidoo holował za sobą szopę ogrodową, w której mieszkał.
Alex Lanchester, producent odcinka 1 oraz odcinka 3 „Mroźnej planety II”
Nie dość, że musiał zmagać się z ujemnymi temperaturami i silnym wiatrem, to jeszcze w tym samym czasie wokół niego krążył bardzo głodny niedźwiedź brunatny. Było to więc zdecydowanie jedno
z najbardziej ekstremalnych miejsc, w jakich przyszło pracować komukolwiek z nas
Śnieżne krainy
Pierwszy odcinek serii Frozen Worlds przedstawia różnorodność mroźnych siedlisk na Ziemi. Bada czemu zawdzięczają one swój charakter i jak zwierzęta potrafią przetrwać w tych ciężkich warunkach.
Pokrytą śniegiem pustynię Gobi i rozległy mongolski step zamieszkują manule stepowe. Na północ od niego rozciąga się największy las na Ziemi, dalej znajduje się tundra.
Lodowe oceany
Drugi odcinek zabiera widzów w otchłań wody i lodu i ukazuje zwierzęta, które potrafią przeżyć na lodzie morskim Arktyki lub pod nim. Opowieść rozpoczyna się w środku zimy, kiedy dla niedźwiedzi polarnych nastaje czas obfitości.
Białe szczyty
W trzecim odcinku serii odkrywamy mroźne światy, które swój chłód zawdzięczają wysokości: Patagonię, Atakamę, Alpy, Himalaje, góry w Japonii, Kenii, Nowej Zelandii.
Życie na biegunie
Czwarty odcinek programu zabiera nas do najbardziej nieprzyjaznego ze wszystkich lodowych światów – Antarktydy. Tutaj najwytrwalsze ze zwierząt trzymają się jego przybrzeżnych krańców. Czasem ich liczba przybiera zaskakujące rozmiary, jak na wyspie Georgia Południowa, gdzie nawet zimą kolonie pingwinów królewskich liczone są w tysiącach sztuk.
Czytaj także: Topnienie lodu przyspiesza. I to bardzo
Daleka północ
Kolejny odcinek serii zabiera nas z powrotem na daleką północ. Wkraczamy do największego lądowego siedliska na Ziemi, krainy rozległych lasów borealnych i jałowej tundry. Na Dalekim Wschodzie żyje lampart amurski. Z zaledwie 120 osobnikami jest najrzadziej występującym z wielkich dzikich kotów.
Między troską a zachwytem
Na końcu tej serii rozmawiamy z naukowcami, którzy wyraźnie podkreślają, że wciąż nie jest za późno. Nadal mamy czas, nadal możemy chronić te skute lodem krainy i ich wspaniałą dziką przyrodę,
Marek Brownlow, producent wykonawczy.
ale musimy zmienić nasze podejście. Mam nadzieję, że jest to pokrzepiające przesłanie.
Mroźna planeta II” jest dziełem Natural History Unit BBC Studios, w koprodukcji z BBC America, the Open University, Migu Video, ZDF oraz France Televisions. Premiera serialu będzie miała miejsce 1 stycznia o godz. 11:00 na kanale BBC Earth.