Zwykle bociany przylatują do Polski, gdy zaczyna się astronomiczna wiosna. Tak, już są w Polsce pierwsze bociany. W 2022 roku przyleciały dwa dni przed kalendarzowym początkiem wiosny.
Jak donosi Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi pierwszy bocian przyleciał 19 marca. W godzinach wieczornych pojawił się na gnieździe w Rakowie-Czachach pod Łomżą. Można tu na żywo obserwować znajdujące się w gnieździe bociany, kamera online działa nieprzerwanie od pięciu lat.
Bocian biały to ptak doskonale znany w całej Europie i bardzo dobrze rozpoznawany. W kulturach wielu narodów zajmuje szczególne miejsce. Jego charakterystyczny wygląd, a zwłaszcza barwy, czynią go gatunkiem, który postrzegany jest przez mieszkańców Polski jako ptak narodowy. Bocian biały jest silnie zakorzeniony w polskiej tradycji i cieszy się ogromną estymą wśród Polaków.
Gdzie są bociany w Polsce?
Bociany wybierają najczęściej północne i wschodnie regiony kraju. Z najliczniejszymi populacjami zasiedlającymi Ostoję Warmińską, Suwalszczyznę, Dolinę Biebrzy, Narwi i Bugu.
Czytaj także: Bociany jeszcze nie dotarły z Afryki do Polski
Populacja bocianów w Polsce utrzymywała się na stałym poziomie ok. 52 tys. par – wynika z badań przeprowadzonych w latach 2001–15. Ptakom zakłada się obrączki i nadajniki telemetryczne GPS. Dzięki temu, za pośrednictwem sieci komórkowej i internetu, możliwe jest śledzenie tras przelotowych bocianów. Jednocześnie udało się prześledzić przyczyny śmierci.
Czego boją się bociany?
Największym zagrożeniem, jakie napotykają bociany w Polsce, jest utrata siedlisk na skutek intensyfikacji rolnictwa. Proces ten wpływa na dostępność żerowisk. Bociany białe składają do 6 jaj, najczęściej 3. Często już na etapie wysiadywania potrafią ocenić, ile piskląt będą w stanie wykarmić.
Okazuje się ponadto, że ponad 80 proc. piskląt, które wylecą z gniazd, ginie w pierwszych kilku tygodniach życia. Najczęściej padają porażone prądem i prawie wszystkie giną w Europie. Problem w tym, że słupy elektroenergetyczne zdarzają się na całej trasie europejskiej wędrówki bocianów. Jednocześnie coraz więcej słupów zostaje odpowiednio zabezpieczonych, ale to ciągle kropla w morzu potrzeb.
Do innych zagrożeń należą także kolizje z pojazdami, strzelanie do migrujących ptaków w Libanie i Syrii oraz drapieżnictwo. W Polsce rośnie świadomość koniecznej ochrony, na jaką zasługują te ptaki.
Bociany na żywo
Coraz częściej w sieci pojawiają się video transmisje z bocianich gniazd na żywo. Przedstawiamy krótką listę:
Mladé Buky, Czechy
Storchennest Alfeld, Niemcy