- reklama -
Strona głównaWeekendPrzyleciały pierwsze w 2022 r....

Przyleciały pierwsze w 2022 r. bociany. Gdzie teraz są?

Zwykle bociany przylatują do Polski, gdy zaczyna się astronomiczna wiosna. Tak, już są w Polsce pierwsze bociany. W 2022 roku przyleciały dwa dni przed kalendarzowym początkiem wiosny.

Jak donosi Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi pierwszy bocian przyleciał 19 marca. W godzinach wieczornych pojawił się na gnieździe w Rakowie-Czachach pod Łomżą. Można tu na żywo obserwować znajdujące się w gnieździe bociany, kamera online działa nieprzerwanie od pięciu lat.

Bocian biały to ptak doskonale znany w całej Europie i bardzo dobrze rozpoznawany. W kulturach wielu narodów zajmuje szczególne miejsce. Jego charakterystyczny wygląd, a zwłaszcza barwy, czynią go gatunkiem, który postrzegany jest przez mieszkańców Polski jako ptak narodowy. Bocian biały jest silnie zakorzeniony w polskiej tradycji i cieszy się ogromną estymą wśród Polaków.

Gdzie są bociany w Polsce?

Bociany wybierają najczęściej północne i wschodnie regiony kraju. Z najliczniejszymi populacjami zasiedlającymi Ostoję Warmińską, Suwalszczyznę, Dolinę Biebrzy, Narwi i Bugu.

Czytaj także: Bociany jeszcze nie dotarły z Afryki do Polski

Populacja bocianów w Polsce utrzymywała się na stałym poziomie ok. 52 tys. par – wynika z badań przeprowadzonych w latach 2001-15. Ptakom zakłada się obrączki i nadajniki telemetryczne GPS. Dzięki temu, za pośrednictwem sieci komórkowej i internetu, możliwe jest śledzenie tras przelotowych bocianów. Jednocześnie udało się prześledzić przyczyny śmierci.

Czego boją się bociany?

Największym zagrożeniem, jakie napotykają bociany w Polsce, jest utrata siedlisk na skutek intensyfikacji rolnictwa. Proces ten wpływa na dostępność żerowisk. Bociany białe składają do 6 jaj, najczęściej 3. Często już na etapie wysiadywania potrafią ocenić, ile piskląt będą w stanie wykarmić.

Okazuje się ponadto, że ponad 80 proc. piskląt, które wylecą z gniazd, ginie w pierwszych kilku tygodniach życia. Najczęściej padają porażone prądem i prawie wszystkie giną w Europie. Problem w tym, że słupy elektroenergetyczne zdarzają się na całej trasie europejskiej wędrówki bocianów. Jednocześnie coraz więcej słupów zostaje odpowiednio zabezpieczonych, ale to ciągle kropla w morzu potrzeb.

Do innych zagrożeń należą także kolizje z pojazdami, strzelanie do migrujących ptaków w Libanie i Syrii oraz drapieżnictwo. W Polsce rośnie świadomość koniecznej ochrony, na jaką zasługują te ptaki.

Bociany na żywo

Coraz częściej w sieci pojawiają się video transmisje z bocianich gniazd na żywo. Przedstawiamy krótką listę:

Bociany Czarne

Sokółka

Storchennest Alfeld

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł