Niemal dwie trzecie polskich konsumentów deklaruje, że wolałoby wybierać produkty, które nie szkodzą roślinom i zwierzętom, ani nie przyczyniają się do zmiany klimatu.
Badanie, przeprowadzone w 33 krajach, w tym w Polsce, dotyczy między innymi tego, jak na decyzje zakupowe wpływają ekologiczne certyfikaty, komu ufają konsumenci w kontekście ochrony lasów i jakich zagrożeń dla leśnych ekosystemów obawiają się najbardziej.
FSC – czy wiemy, co oznacza ten certyfikat?
Globalne badanie zamówił Forest Stewardship Council - międzynarodowa organizacja, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej, biorąc pod uwagę aspekty społeczne, przyrodnicze i ekonomiczne. Objęło 26,8 tys. konsumentów w 33 krajach. W Polsce w sondażu wzięło udział 800 respondentów. Oto kilka wyników:
- 58 proc. polskich konsumentów oczekuje, że firmy nie będą przyczyniać się do wylesiania,
- 57 proc. chętniej sięga po artykuły w opakowaniach podlegających recyklingowi, np. papierowych,
- 56 proc. uważa, że może pomagać chronić lasy, kupując produkty certyfikowane przez niezależne organizacje.
Symbol FSC okazał się najlepiej rozpoznawalny wśród uwzględnionych w badaniu systemów certyfikacji związanych z lasami. Co ciekawe, połowa polskich respondentów rozpoznaje logo FSC, podczas gdy na świecie ten odsetek wyniósł mniej, bo 46 proc. Największą świadomością wykazały się osoby w wieku od 18 do 24 lat.
Kiedy drewno opuszcza las z certyfikatem FSC, oznacza to, że zostało pozyskane w odpowiedzialny i zrównoważony sposób
Karolina Tymorek, dyrektorka FSC w Polsce.
Z rozpoznawalnością wiąże się zaufanie do marek. Niemal dwie piąte (38 proc.) rozpoznających logo FSC deklaruje, że są skłonni zapłacić więcej za produkt, jeśli posiada on ten certyfikat.
Wylesianie i utrata gatunków martwią Polaków
Zarówno w Polsce, jak i na świecie, największe obawy ankietowanych budzą obecnie wojny, konflikty i terroryzm. Na kolejnym miejscu znalazła się trudna sytuacja gospodarcza. Kwestie związane ze zdrowiem martwią 40 proc. badanych.
Czytaj także: Certyfikaty za rolnictwo węglowe
Zmiana klimatu zajęła czwarte miejsce na liście. Zapytani bardziej szczegółowo polscy respondenci wskazywali susze, powodzie, degradację gleb, wylesianie, utratę gatunków.

W odpowiedziach badanych z innych krajów dobrze widać lokalne uwarunkowania: Hiszpanie i Amerykanie martwią się pożarami lasów, Brazylijczycy – wylesianiem.