Koszty ogrzewania budynków spędzają sen z powiek niejednemu mieszkańcowi. Wszystko przez to, że w górę poszły ceny gazu i węgla. O ile właściciele domów jednorodzinnych nie mają wątpliwości za co płacą, to w budynkach wielorodzinnych mieszkańcy mogą już się zastanawiać, czy muszą stosować podzielniki ciepła.
Podzielniki kosztów ogrzewania mają sprawiedliwie rozłożyć koszty ogrzewania w starych kamienicach i blokach. W praktyce wielu mieszkańców skarży się, że płaci zawyżone rachunki za ciepło. W dodatku zastanawia się, czy obowiązkowe podzielniki ciepła rzeczywiście pomagają w ustaleniu rzetelnych danych o ogrzewaniu. I czy spółdzielnia mieszkaniowa albo wspólnota z podzielników ogrzewania może zrezygnować.
Jak rozliczyć ciepło?
Koszty ogrzewania mieszkań i lokali rozliczać można za pomocą: ciepłomierzy, podzielników ciepła lub według powierzchni lub kubatury lokali, ale tylko, gdy zastosowanie ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania jest technicznie niewykonalne lub nieopłacalne.
Ciepłomierze, czyli „liczniki“ ciepła, stosuje się w budynkach, gdzie każdy ma oddzielną, własną instalację połączoną z centralnym ogrzewaniem. Stare bloki mają z reguły wspólne piony. Tylko nowe budynki, albo takie po generalnym remoncie, gdzie wymieniono też instalację ciepłowniczą, mogą mieć ciepłomierze.
Natomiast w pozostałych budynkach podzielniki ciepła stają się standardem.
Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła – prawo energetyczne, art 45a ust. 4.
Kto ustala, czy podzielniki ciepła są obowiązkowe?
To właściciel lub zarządca budynku wielorodzinnego decyduje, jaką metodę rozliczeń ciepła przyjąć. Innymi słowy: zarząd spółdzielni albo wspólnoty mieszkaniowej podejmuje tę decyzję. Określa to w wewnętrznym regulaminie. Bierze pod uwagę między innymi możliwość sterowania przez właścicieli ciepłem w lokalach oraz ocieplenie budynków. Koszt montażu podzielników ciepła ma być porównany do spodziewanych oszczędności energii.
Regulamin musi też dopuszczać zamienne metody, czyli stosowanie podzielników ciepła albo rozliczenie ciepła według powierzchni/kubatury mieszkania. Zarząd spółdzielni czy wspólnoty w regulaminie jasno określa warunki zamiennego rozliczania.
Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę w sprawie rozliczeń kosztów ciepła do sądu. Lepiej jednak poruszyć tę kwestię na zebraniu wspólnoty czy spółdzielni.
Jak często przeprowadza się odczyt podzielników ogrzewania?
Mieszkaniec ma obowiązek udostępnić swój lokal, by można było w nim zainstalować podzielnik ogrzewania. Do końca tego roku właściciel lub zarządca budynku ma umożliwiać nieodpłatnie uzyskanie informacji o rozliczeniu ciepła co najmniej raz w roku. Od stycznia 2022 roku ma to być nie rzadziej niż raz na pół roku, a w przypadku otrzymywania elektronicznych rozliczeń na żądanie – nie rzadziej niż raz na kwartał.
Czytaj także: Posłowie pytają o podzielniki ciepła
Wiele przepisów o rozliczeniach ogrzewania wprowadziła w tym roku nowelizacja zmiana ustawy o efektywności energetycznej. Przewiduje ona, że minister odpowiedzialny za energię powinien wydać rozporządzenie, które określi jasno warunki stosowania podzielników ogrzewania.