- reklama -

BOŚ pokazuje warunki kredytu z dotacją na pompy ciepła i fotowoltaikę

Przeczytasz w 3 min.

BOŚ wprowadził Kredyt Czyste Powietrze, który łączy preferencyjne oprocentowanie z możliwością składania wniosków o dotację z programu „Czyste Powietrze”. Dotacje do pompy ciepła, fotowoltaiki i termomodernizacji w tym programie wynoszą nawet 37 tys. zł.

Kredyt antysmogowy jest tańszy, ponieważ gwarantuje go BGK. W praktyce koszt kredytu może być w dużej części spłacony dzięki rządowemu dofinansowani z programu Czyste Powietrze. To oferta dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy wymieniają ogrzewanie, montują fotowoltaikę czy ocieplają dom. BOŚ nie wymaga wkładu własnego. Maksymalna kwota kredytu, jaką można wziąć, wynosi 100 tys. zł. Kredyt można spłacać nawet 12 lat. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 6,11 proc.

Wnioski o kredyt i o dotacje można złożyć w dowolnym oddziale BOŚ. Jego pracownicy pomogą w ich wypełnieniu, a wniosek o dotację wyślą w imieniu klienta do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).

Czytaj także: Antysmogowy kredyt z dotacją

Dotacje na wymianę pieca

Z dofinansowania w programie Czyste Powietrze mogą skorzystać osoby, które mają roczny dochód do 100 tys. zł. Tu tradycyjna dotacja pokrywa 30 proc. kosztów wymiany ogrzewania. W przypadku pompy ciepła powietrze-woda jest to kwota 9 tys. zł, albo 13,5 tys. zł przy pompach o podwyższonej efektywności. Na gruntowa pompę ciepła można dostać 20 250 zł. Z kolei dofinansowanie do kotła gazowego wynosi 4,5 tys. zł.

Osoby o niższych dochodach, które mają odpowiednie zaświadczenie z urzędu gminy, dostają standardowe dotacje wysokości 60 proc. Maksymalna dotacja do pompy ciepła powietrze-woda wynosi 18 tys. zł, a pompy gruntowej – 27 tys. zł.

Dotacja do termomodernizacji, w tym wymiany okien i drzwi, możliwa jest nawet bez wymiany ogrzewania, o ile w domu jest już źródło spełniające standardy programu Czyste Powietrze. Standardowo można dostać 10 tys. zł, a osoby uboższe – 15 tys. zł

Dofinansowanie do fotowoltaiki wynosi zawsze do 50 proc. kosztów i nie więcej niż 5 tys. zł. Obejmuje instalacje o mocy 2-10 kW, podłączone do sieci.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Żabka wycofuje lody. Unia wzięła pod lupę tlenek etylenu

Problemy z zakazanym w Unii Europejskiej tlenkiem etylenu w żywności nie przemijają. Pojawiają się nowe ostrzeżenia dotyczące produktów takich jak lody czy mięso, a...

Podwodne kopalnie, kobalt i nikiel czyli ciemniejsza strona elektryków

Samochody elektryczne nie są pozbawione ciemnej strony, która wiąże się z produkcją i wykorzystaniem akumulatorów. Niezbędne w nich minerały kobalt i nikiel są dość...

Od czego zależy dofinansowanie do pompy ciepła

Czy dotacje do pompy ciepła zależą od dochodu? Takie pytanie zadał nam czytelnik. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać na pompy ciepła dofinansowanie....
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -