-12.7 C
Warszawa
poniedziałek, 18 stycznia, 2021

Wakacje z maską

Opadły nasze maski, okazało się, że jesteśmy tacy sami.
More

  Ostatnie

  Polacy kochają używane smartfony. Co z nimi robimy?

  - reklama -

  Przeczytasz w 4 min.Niedawno jedna z popularnych sieci sklepów budowlanych przeprowadziła akcję: oddaj starą elektronikę – dostaniesz do posadzenia kwiatek. Za starą komórkę można było dostać sadzonkę wrzosu. Nie zastanawiając się długo, otworzyłam dolną szufladę przy biurku i wyjęłam wszystkie używane smartfony, jakie tam zbieraliśmy latami. Mąż, który zawsze ma coś do kupienia w sklepie budowlanym, wrócił do domu z zakupami i z całą skrzynką wrzosów.

  Komórki starzeją się szybciej

  Jak się okazuje, Polacy chętnie korzystają z komórek kupowanych z drugiej ręki. Stary smartfon to taka rzecz, która „być może jeszcze się przyda”, „do zabawy”, „szkoda wyrzucać” – tak się oszukujemy. Używane smartfony wykorzystujemy wielokrotnie – handlujemy nimi, oddajemy dzieciom, rodzinie. Częściej trafiają do szuflady niż do recyklingu.

  Smartfony są nie tylko jedną z najpopularniejszych technologii, ale stały się również najbardziej „jednorazowe”. Podczas gdy w przeszłości większość e-odpadów obejmowała produkty, które się zepsuły lub stały się przestarzałe, trendy technologiczne i presja posiadania najnowszych technologii, szczególnie w przypadku telefonów komórkowych, oznaczają, że rosnąca ilość e-odpadów to produkty, które raczej wyszły z mody niż zniknęły.

  - reklama -

  Sklep internetowy reBuy z używaną elektroniką opublikował badanie analizujące odpady elektroniczne z telefonów komórkowych w 27 krajach. Badanie objęło 24 kraje europejskie dysponujące porównywalnymi danymi o e-odpadach, a następnie dodano Kanadę, USA i Nową Zelandię. W każdym kraju określono liczbę telefonów, które są aktywnie używane oraz takich, które zostały „odłożone na półki”. Następnie przeanalizowano, ile z tych modeli kupiono z drugiej ręki. Tak obliczono całkowitą liczbę telefonów komórkowych, które można poddać recyklingowi lub odsprzedać.

  Jak wypada Polska?

  Polska zajęła ostatnie miejsce w Europie pod względem niepotrzebnych, trzymanych „w szufladach” komórek przypadających na głowę mieszkańca – wypada 0,76 komórki. To mało, bo w Szwecji na głowę mieszkańca przypada 1,31 niepotrzebnego smartfona. Ale w liczbach bezwzględnych to daje w Polsce aż 29 milionów niepotrzebnych telefonów, zalegających w szufladach.

  Komórek mamy sporo – wskaźniki wynosi 0,95 na mieszkańca, co daje nam 8. miejsce w zestawieniu. Dane mówią też, że około 45 proc. używanych obecnie komórek pochodzi z drugiej ręki. Zajmujemy tym samym trzecie miejsce po Łotwie i Węgrzech, a przed Rumunią. To trochę tak, jak z samochodami:  lubimy kupować używane rzeczy. Dla porównania w Belgii tylko 26 proc. wykorzystywanych komórek pochodzi z drugiej ręki.

  Używane smartfony nie trafiają do recyklingu

  - reklama -

  Polacy zajęli też wysokie trzecie miejsce pod względem dalszego wykorzystywania telefonów komórkowych. Aż 41 proc. sprzętu trafia na sprzedaż lub jako podarunek. Ale jeśli chodzi o recykling, to w zestawieniu zajęliśmy… ostatnie miejsce. Według rankingu, poziom recyklingu wynosi 69 proc., a najlepsze w zestawieniu kraje osiągają blisko 90 proc.

  Poprzez recykling zaoszczędzamy cenne surowce, cenne metale i ograniczamy emisje CO2. Pod względem recyklingu nie wypadamy jednak dobrze, Polska ma bardzo dużo do nadrobienia, nie tylko jeśli chodzi o telefony. Można powiedzieć, że dopiero się uczymy.

  Drugie życie elektroniki

  Globalnie, według Statista, w zeszłym roku wygenerowaliśmy około 54 mln ton metrycznych e-odpadów. Zbliża się Black Friday i Boże Narodzenie, które w ciągu ostatniej dekady dowiodły ogromnej sprzedaży takich artykułów, jak nowe smartfony, np. – czytniki, tablety i konsole do gier ”- wskazał Philipp Gattner, dyrektor generalny reBuy.

  Firma za pomocą swojego indeksu chce edukować ludzi na temat e-odpadów i pomagać w rozważeniu zakupu używanych modeli, które mogą mieć „drugie życie”. Jeśli inwestujemy w nową elektronikę, warto zadbać o prawidłowy recykling starych modeli. Jak wskazał Philipp Gattner, prawie wszystkie e-odpady zawierają jakiś rodzaj materiałów nadających się do recyklingu, takich jak plastik, szkło i metal, a dzięki prawidłowemu recyklingowi zmniejsza się ilość niebezpiecznych toksycznych chemikaliów, takich jak ołów i chrom, przedostających się do gleby, dzięki czemu świat staje się zdrowszy i bezpieczniejszy.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie