Platforma do zarządzania węglem w glebie Agreena po raz drugi wypłaciła rolnikom wynagrodzenie. Liczba hektarów objętych programem wzrosła dziesięciokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem, a liczba rolników – czterokrotnie. Te dopłaty są niezależne od ekoschematów, w ramach których rolnicy dostają też unijne dopłaty na rolnictwo węglowe.
Wywodząca się z Danii Agreena, działa w kilkunastu krajach, w tym w Polsce. Firma podaje, że w programie węglowym ma ponad 500 tys. ha gruntów rolnych. W zależności od regionu wypłaty wynoszą od 32 do 36 euro za każdy wygenerowany certyfikat węglowy. W porównaniu z ubiegłym rokiem stawka wzrosła o 45 proc. Rolnicy, którzy już są w programie, często decydują się na zwiększenie gruntów. Stanowiły one aż jedną piątą ogólnego wzrostu portfela Agreeny.
Rolnictwo węglowe – podwójne korzyści
Sekwestracja dwutlenku węgla w rolnictwie została uznana za jedno z najlepszych rozwiązań do skalowania działań na rzecz klimatu. W Polsce ma większy potencjał wzrostu niż pochłanianie emisji przez lasy. Ze względu dostępność i natychmiastowy możliwy wpływ na redukcje emisji takie działania promuje też Komisja Europejska. Główną przeszkodą są jednak wysokie koszty oraz skomplikowane procedury. Agreena zapewnia rolnikom nowy, dodatkowy strumień przychodów. Wykorzystuje dobrowolny rynek redukcji emisji (VCM) do przekształcania przyjaznych dla klimatu praktyk rolniczych w wysokiej jakości certyfikaty węglowe.
Certyfikaty węglowe są tylko częścią rozwiązania, potrzebujemy różnych zachęt, aby szybko przestawić rolników na całym świecie na praktyki regeneracyjne.
Simon Haldrup, dyrektor generalny Agreena
Rolnicze certyfikacji redukcji emisji
Za praktyki umożliwiające wiązanie dwutlenku węgla w glebie rolnicy dostają certyfikaty węglowe. Sprzedaż certyfikatów może trwać rok lub dłużej od momentu ich wygenerowania. Opcja szybkiej wypłaty przysługuje wkrótce po zakończeniu zbiorów i odzwierciedla ceny rynkowe w danym czasie. Ale też rolnicy mogą zarobić na wzroście cen certyfikatów.
Czytaj też: Nowy trend: rolnictwo węglowe. Stawki zachęcą czy zniechęcą?
Rozwój dobrowolnego rynku emisji dwutlenku węgla i ceny uznanych certyfikatów węglowych stale rosną, ponieważ firmy je wykorzystać w ramach raportowania ESG. Agreena akredytuje swój portfel certyfikatów zgodnie z normą ISO 14064–2 i stara się o certyfikację Verra VCS.
Rolnicy mają czas do 30 czerwca, by dołączyć do programu rolnictwa węglowego w bieżącym roku.