Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków na początku czerwca miała już ponad cztery miliony wpisów. Polacy wybierają teraz częściej wypełnianie deklaracji w urzędach gmin, zamiast zgłoszenie ogrzewania domu przez internet. Spis źródeł ciepła pokazuje, że ponad dwa miliony Polaków stosuje kotły na węgiel, z czego połowa to kopciuchy. W 2022 roku mamy więc w kraju ponad 1,13 mln kopciuchów, a to nie są jeszcze ostateczne dane.
Kopciuchy, zwane niekiedy śmieciuchami, to popularne określenia na kotły bezklasowe. Są stare, nie mają tabliczki znamionowej z informacjami m.in. o producencie, zgodności z normami i rodzaju spalanego paliwa. Jeśli w domu stoi piec starszy niż 10-letni, to jest duża szansa, że to właśnie kopciuch. Kopciuchy emitują potężne ilości pyłów, co powoduje w Polsce w sezonie jesienno-zimowym smog i drastyczne przekroczenia norm jakości powietrza. To kotły muszą być w pierwszej kolejności wymienione. CEEB pomoże w policzeniu i zlokalizowaniu takich właśnie kotłów, ale nie tylko. Spis źródeł ciepła jest obowiązkowy dla każdego, kto ogrzewa dom, warsztat, biuro, firmę czy nawet altankę na działce.
Czytaj także: Jak poznać, że stary piec to kopciuch, co jest wskazówką?
Kotły na węgiel w CEEB liczniejsze niż kotły na gaz
Do 8 czerwca w CEEB było 4,3 mln deklaracji. Z tego 2,2 mln stanowią kotły na paliwo stałe, a w nich ponad połowa to kopciuchy. Polacy w większości palą w kotłach węglem – tak zadeklarowało 1,8 mln osób, podczas gdy 1,2 mln wskazała jako paliwo w kotle drewno.
Spis źródeł ciepła pokazuje, że na drugim miejscu jest gaz. Centralny rejestr pieców i kotłów przyjął jak dotąd prawie 1,4 mln zgłoszeń kotłów gazowych. Jest też 126 tys. pomp ciepła, prawie 600 tys. kominków i niemal 350 tys. piecokuchni na węgiel i prawie 300 tys. pieców kaflowych. Lista obejmuje też ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, kotły olejowe i miejską sieć ciepłowniczą.
Spis pieców: do kiedy masz czas?
Obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła ma każdy, niezależnie od tego, czy wcześniej gmina prowadziła spis źródeł ciepła czy nie. To znaczy, że jeśli ktoś już wcześniej zgłaszał ogrzewanie do gminy to i tak musi teraz ponownie złożyć deklarację. On line może to zrobić przez stronę CEEB.gov.pl. W urzędzie gminy składa się deklaracje papierowe, a potem urzędnik ma pół roku na ich wprowadzenie do bazy. Dekalrację trzeba złożyć do 30 czerwca 2022 r.
Na zgłoszenie nowych źródeł jest 14 dni, który liczy się od momentu zawiadomienia o zakończeniu budowy lub decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku.