Zakończyły się konsultacje transgraniczne dotyczące planowanej inwestycji w elektrownię jądrową na Pomorzu. A już 20 lipca 2023 r. rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu. Na zgłaszanie uwag jest czas do 18 sierpnia. Każdy ma prawo do składania uwag i wniosków w formie pisemnej, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe, na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa.
Polska elektrownia jądrowa
GDOŚ ma za sobą etap konsultacji transgranicznych, które rozpoczęły się 16 września 2022 r. Wzięło w nich udział 14 państw. Nie były więc to tylko kraje sąsiadujące z Polską i znajdujące się w regionie Morza Bałtyckiego, ale też te, które zgłosiły chęć udziału w procedurze.
Czechy, Finlandia i Holandia nie zgłosiły uwag lub pytań do raportu środowiskowego przygotowanego przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Uwagi w formie pisemnej zgłosiły natomiast: Austria, Białoruś, Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Ukraina oraz Węgry.
Na prośbę czterech państw – Austrii, Danii, Łotwy i Niemiec – strona polska zorganizowała w Warszawie międzyrządowe konsultacje transgraniczne w formie spotkania ekspertów w trybie art. 5 Konwencji z Espoo. To Konwencja o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym sporządzona w Espoo 25 lutego 1991 r. Ostatecznie uzgodniono protokół ze spotkania, potwierdzając tym samym brak dalszych pytań lub wątpliwości dotyczących elektrowni jądrowej.
Czytaj także: Ekolodzy wymieniają wady elektrowni atomowej w Polsce
Obowiązkowe konsultacje społeczne elektrowni jądrowej
Zakończenie merytorycznych uzgodnień transgranicznych nie oznacza zakończenia procedury uzyskiwania decyzji środowiskowej. Postępowanie prowadzone przez GDOŚ obejmuje również konsultacje społeczne. GDOŚ ogłosił je dziś. W zawiadomieniu podał m.in.
- dokumentacja jest dostępna od 20 lipca do 18 sierpnia 2023 r. w Departamencie Ocen Oddziaływania na Środowisko GDOŚ (w godz.: 10.00 – 14.00, po uzgodnieniu terminu pod numerem 22 120 29 50)
- miejscem składania uwag i wniosków jest Kancelaria Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Al. Jerozolimskie 136, 02–305 Warszawa. Ponadto uwagi i wnioski można wysłać pocztą na adres GDOŚ oraz na adres e‑mail: kancelaria@gdos.gov.pl
- właściwym organem do rozpatrzenia uwag i wniosków jest GDOŚ.
Termin na złożenie wniosków nie może być krótszy niż 8 tygodni. Uwagi i wnioski złożone po 18 sierpnia zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.
Na stronie GDOŚ jest zakładka z najważniejszymi informacjami na temat postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej.
Ostatnim etapem postępowania prowadzonego przez GDOŚ będzie wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe będzie ubiegała się następnie o tzw. decyzję lokalizacyjną.