- reklama -
Strona głównaEnergiaEkolodzy wymieniają wady elektrowni atomowej...

Ekolodzy wymieniają wady elektrowni atomowej w Polsce

Ekolodzy nie owijają w bawełnę i otwartym tekstem mówią, jakie są wady elektrowni atomowej. “Prawdę mówiąc, nie chcieliśmy zajmować się energią jądrową w Polsce, bo szkoda nam czasu na mrzonki” – zaznacza na wstępie Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. Argumenty tego stowarzyszenia są zarazem wytłumaczeniem, dlaczego do tej pory elektrownia atomowa w Polsce nie powstała.

Polskie społeczeństwo ma podzielone opinie w kwestii energetyki jądrowej. Z jednej strony prawie trzy czwarte opowiada się za energetyką jądrową – według badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Z drugiej strony, przy konkretnym pytaniu CBOS o zajęcie jednoznacznego stanowiska, opinie już nie są takie same. W czerwcu 2021 r. więcej osób sprzeciwiało się budowie w Polsce elektrowni jądrowej, niż było za (45 proc. / 39 proc.). Nic więc dziwnego, ze spora część polityków i organizacji unika wręcz tematu. Natomiast Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot postanowiła wyłożyć swoje stanowisko bardzo klarownie. Oto jej podsumowanie, które wymienia wady elektrowni atomowej w Polsce.

Elektrownie jądrowe uratują klimat?

Budowa elektrowni jądrowych trwa bardzo długo, więc atom nie przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w tempie koniecznym dla uniknięcia katastrofy klimatycznej. Energia atomowa w Polsce nie pomoże zmniejszyć emisji o 55 proc. do 2030 r., ani tym bardziej o 65 proc., co jest rekomendowanym przez naukę progiem niezbędnym do zatrzymania kryzysu klimatycznego.

Nowe moce w systemie elektroenergetycznym?

Atom nie uchroni nas przed luką mocy. ; tylko w latach 2020–2034 zostaną wyłączone przestarzałe elektrownie węglowe o mocy 18,8 GW. Budowany ok. 15 lat pierwszy blok jądrowy nie odegra żadnej roli w zastąpieniu węgla, co w praktyce skazuje nas na uzależnienie od gazu.

Pierwszy blok jądrowy o mocy 1-1,6 GW może zostać uruchomiony w połowie lat 30. w gminie Choczewo.

Energia z atomu: będzie drogo czy tanio?

Kolejne wady elektrowni atomowej w Polsce dotyczą finansów. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia dla budowy elektrowni jądrowej. Całkowity koszt programu jądrowego w Polsce to kwota rzędu 130-150 mld zł. Te pieniądze wypłyną z Polskiej gospodarki, budowę można sfinansować tylko poprzez wsparcie z budżetu państwa, a wierzycielami zostanie całe społeczeństwo.

Co więcej, energia z atomu nie obniży rachunków za energię. Koszt produkcji energii w elektrowni jądrowej jest wyższy, niż koszt produkcji energii ze źródeł odnawialnych, w tym wiatru na lądzie i na morzu, słońca i biogazu.

Stara technologia

Co ważne, elektrownia jądrowa utrwali skostniały, scentralizowany państwowo-korporacyjny system energetyczny. Ponadto będzie niekompatybilna z nowoczesnym systemem energetycznym opartym na energetyce odnawialnej, w tym obywatelskiej.

Czytaj także: Elektrownia atomowa duża czy mała?

Co z paliwem?

Ekolodzy wskazują także na problem składowania, przewożenia i utylizacji odpadów radioaktywnych. Atom pociąga za sobą uzależnienie od importu paliwa jądrowego, którego zasoby są ograniczone a jego pozyskanie, transport i składowanie łączy się z dewastacją środowiska i eksploatacją lokalnych społeczności w innych krajach.

Wady elektrowni atomowej

Elektrownia jądrowa wielkich mocy oznacza zużycie gigantycznych ilości wody do chłodzenia. I wreszcie nie należy zapominać, że elektrownia atomowa stwarza ryzyko katastrofalnych awarii. Równie ważne jest zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa atakami terrorystycznymi i podczas konfliktów zbrojnych.

Organizacja apeluje więc o odrzucenie “irracjonalnego programu budowy elektrowni jądrowych w Polsce na rzecz pełnego wykorzystania potencjału efektywności energetycznej oraz budowę odpornego na kryzysy, rozproszonego systemu opartego na OZE. Taki system wykorzystywałby energetykę obywatelską, nowoczesne sieci i magazyny energii oraz interkonektory i zarządzanie popytem”. W sumie chodzi o dziesiątki miliardów złotych, które można wydać z pożytkiem dla społeczeństwa i klimatu.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł

Ekolodzy nie owijają w bawełnę i otwartym tekstem mówią, jakie są wady elektrowni atomowej. "Prawdę mówiąc, nie chcieliśmy zajmować się energią jądrową w Polsce, bo szkoda nam czasu na mrzonki" - zaznacza na wstępie Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. Argumenty tego stowarzyszenia są zarazem...Ekolodzy wymieniają wady elektrowni atomowej w Polsce