2.1 C
Warszawa
poniedziałek, 1 marca, 2021

Biebrza Narew Bocian

Tam, gdzie łączą się dwie rzeki: Biebrza i Narew, słychać już ptasie wrzaski.Bociany już lecą, będą w gnieździe lada dzień. Na zdjęciu: Ujście Biebrzy do...
More

  Ostatnie

  Co się dzieje, gdy śnieg napada na panele słoneczne

  Tekst przeczytasz w około 4 min.
  - reklama -

  Panele słoneczne zamieniają energię ze Słońca w prąd. Działają przez cały rok – także podczas krótszych dni jesienią czy zimą. Są wtedy jednak znacznie mniej wydajne. Ich wydajność zależy od liczby słonecznych godzin w ciągu dnia, których najwięcej jest wiosną i latem – na te pory roku przypada aż 80 proc. rocznego promieniowania słonecznego. Teraz, gdy spadł śnieg, właściciele fotowoltaiki nie powinni się martwić o swój prąd – przekonuje firma Sunday Polska.

  Konstrukcja nowoczesnych paneli fotowoltaicznych oraz ich montaż pod odpowiednim kątem utrudniają odkładanie się na nich śniegu. Dodatkowo, sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury, a słoneczne i chłodne zimowe dni wpływają korzystnie na produkcję energii. 

  Nie tylko śnieg brudzi


  Aby instalacja fotowoltaiczna funkcjonowała bez zarzutu przez cały rok, należy o nią odpowiednio dbać. Nie wymaga to dużego wysiłku. W praktyce panele słoneczne można czyścić wodą raz do roku, najczęściej wczesną wiosną.

  Czytaj: Dotacje do fotowoltaiki

  Najwięcej osadów powstaje zimą – poza kurzem i zanieczyszczeniami z powietrza, dochodzi problem smug z topniejącego śniegu, które mogą gromadzić się w dolnej części modułów.

  Jak czyścić panele fotowoltaiczne

  Gdy instalację fotowoltaiczną można czyścić samodzielnie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  Po pierwsze: kontrola na bieżąco zabrudzenia – z reguły w ciągu roku wystarczy jedna konserwacja na wiosnę.

  Po drugie: należy używać łagodnych środków, pozbawionych substancji ściernych. Panele słoneczne najlepiej myć wodą zdemineralizowaną o temperaturze zbliżonej do otoczenia, aby nie powstały naprężenia na powierzchni modułów. Silny strumień wody może uszkodzić lub rozszczelnić instalację. Nie wolno używać myjki ciśnieniowej. Najlepiej czyścić miękką gąbką na teleskopowym wysięgniku.

  Pora dnia ma znaczenie – do pracy najlepiej przystąpić wczesnym rankiem, bądź późnym popołudniem. Nie wolno paneli myć w południe, gdy są nagrzane, ponieważ grozi to ich nieodwracalnym uszkodzeniem.

  I najważniejsze: czyszcząc panele słoneczne na dachu należy pamiętać o bezpieczeństwie i ochronie przed upadkiem.

  Czyste panele fotowoltaiczne umożliwiają optymalną absorpcję promieniowania słonecznego i przetwarzanie go na prąd przez cały rok. – Odpowiednia konserwacja paneli fotowoltaicznych sprawi, że instalacja będzie działała efektywnie przez długie lata – Olga Muras z Sunday Polska.

  Korzyści przez cały rok

  Zarówno jesień i zima to dobre pory do montażu instalacji fotowoltaicznej – jest on możliwy, dopóki śnieg czy lód nie zalegają na dachu. Decyzja o montażu podjęta jesienią czy zimą sprawi, że od początku wiosny właściciel może cieszyć się pełnym wykorzystaniem energii ze słońca na własne potrzeby.

  Zazwyczaj nadmiar energii wytworzonej latem zostaje spożytkowany zimą. Okres rozliczenia prosumenta, czyli producenta i konsumenta energii wytworzonej w mikroinstalacji do 50 kW, wynosi 12 miesięcy. W ten sposób z fotowoltaiki prosument czerpie korzyści przez cały rok.

  - reklama -
  Żródło: Sunday Polska

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie