Państwowa Agencja Atomistyki wydała pozytywną ogólną opinię dotyczącą analizy bezpieczeństwa planowanej polskiej elektrowni atomowej. To jeden z elementów procesu uzyskiwania zezwolenia na budowę reaktorów jądrowych na Pomorzu.
W Polsce mają powstać elektrownie jądrowe generacji III+. Pierwszą, o mocy 3750 MW, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zbuduje na Pomorzu, w amerykańskiej technologii AP1000 od firmy Westinghouse.
Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły we wrześniu ubiegłego roku wniosek o niezależną opinię w sprawie analizy bezpieczeństwa planowanej elektrowni atomowej. Wniosek ten uzupełniły w marcu tego roku. Przedstawione we wniosku analizy obejmowały m.in. to, jak zachowa się reaktor jądrowy w różnych, nawet w najbardziej nieprawdopodobnych sytuacjach. Ponadto uwzględniono analizy probabilistyczne, które umożliwiają określenie mocnych i słabych stron elektrowni wraz z oceną prawdopodobieństwa wystąpienia różnych zdarzeń wraz z konsekwencjami.
Prezes PAA wydał ogólną opinię, że poprawnie wskazano zakres planowanej weryfikacji analiz bezpieczeństwa. Spółka wie już więc, jak przygotować szczegółowy dokument o wydanie zezwolenia dla elektrowni jądrowej.
Budowa elektrowni jądrowej to jedna z najbardziej skomplikowanych, złożonych inwestycji infrastrukturalnych na świecie. To proces rozłożony na lata, wymagający wielu kroków – milowych i mniejszych, które wspólnie złożą się na sukces. Pierwszy pozytywnie rozpatrzony tego typu wniosek potwierdza zarazem, że w tych najważniejszych kwestiach, w tym przede wszystkim bezpieczeństwa, będziemy przestrzegać najbardziej wymagających standardów
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Analizy bezpieczeństwa elektrowni jądrowej
Analizy bezpieczeństwa wykonuje się systematycznie, już na etapie projektowania, a następnie w toku eksploatacji. To ma zapewnić spełnienie wszystkich wymagań od rozpoczęcia do zakończenia pracy elektrowni jądrowej.
Czytaj także: Ekolodzy wymieniają wady elektrowni atomowej w Polsce
W praktyce analizy bezpieczeństwa sprowadzają się do tworzenia modeli obliczeniowych odwzorowujących funkcjonowanie obiektu jądrowego we wszystkich możliwych warunkach, w tym awaryjnych. Dodatkowo przeprowadza się wiele obliczeń przy wykorzystaniu narzędzi analitycznych. Otrzymane wyniki następnie zestawia się z wymaganiami bezpieczeństwa jądrowego. W Polsce chodzi o analizę jakościową, zgodnie z metodologię Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiadają za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6–9 GW.