Hybrydowa elektrownia solarno-wiatrowa o łącznej mocy 205 MW powstaje w gminie Kleczew na terenach pokopalnianych. Docelowo zostanie wyposażona także w magazyn energii. To największa tego typu inwestycja w kraju. Farmę składającą się z elektrowni słonecznej, wiatrowej i magazynu energii stawia Lewandpol.
Prace projektowe, budowlane, instalację i montaż systemów wykona pochodząca z Białegostoku grupa Electrum. Elelementy farmy dostarczą Jinko Solar, Huawei, Budmat i Tele-Fonika Kable.
To dla nas strategiczny projekt i krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na wybór najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych oraz udział doświadczonych polskich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw
Andrzej Lewandowski, Prezes Zarządu Lewandpol Holding.
Słońce, wiatr i magazyn energii
Elektrownia będzie składała się z 345 tys. modułów fotowoltaicznych n‑type, 710 falowników łańcuchowych i 23 stacji transformatorowych. W projekcie zastosowano m.in. system regulacji mocy czynnej i biernej oraz falowniki umożliwiające inteligentne zarządzanie fotowoltaiką poprzez zbieranie i analizę danych z każdego łańcucha.
Równolegle do budowy farmy fotowoltaicznej zaplanowane jest jeszcze dodanie turbin wiatrowych, a w przyszłości – bateryjnego magazynu energii elektrycznej.
Czytaj także: Polski magazyn energii do fotowoltaiki. Ile kosztuje?
Zakończenie pierwszego etapu inwestycji, czyli budowa farmy solarnej, nastąpi jeszcze w tym roku. Z kolei farma wiatrowa ma powstać w 2024 roku. Natomiast budowa magazynu energii planowana jest na dalszym etapie projektu.
Ponadto, Grupa Electrum buduje GPO Sławoszewek oraz ponad 7‑kilometrową linię wysokiego napięcia łączącą instalację z GPZ Pątnów. Wynagrodzenie z tytułu prac realizowanych przez Electrum wyniesie ok. 500 mln zł.
Lewandpol czyli z bolidu do OZE
Grupa Lewandpol jest jednym z czołowych polskich inwestorów prywatnych, działających od 2014 r. w obszarze odnawialnych źródeł energii. Jej właścicielem jest Andrzej Lewandowski – obecnie przedsiębiorca, a wcześniej sportowiec i kierowca wyścigowy. Oprócz projektu Kleczew Solar & Wind Lewandpol zarządza także 2015 roku farmą wiatrową Łańcut o mocy 67,5 MW. Firma poszukuje też kolejnych, podobnych inwestycji.
Inwestor uzyskał na projekt ogromną pożyczkę wysokości 866 mln zł, na którą złożyło się z konsorcjum: ING, mBank, PKO BP, Polski Fundusz Rozwoju. Wcześniej Andrzej Lewandowaki inwestował w nieruchomości, np. w Galerię Mazovia w rodzinnym Płocku.
Climate tech na Podlasiu
Grupa Electrum oferuje kompleksowe rozwiązania związane z transformacją energetyczną firm. Tworzy i wprowadza w życie rozwiązania oraz buduje projekty oparte o ideę indywidualnego miksu energetycznego.
W projekt zaangażowana jest też firma Ergy, świadcząca kompleksowe usługi asset management dla inwestorów OZE w Polsce. Spółka zarządza obecnie portfelem aktywów w fazie budowy i operacji o całkowitej mocy przekraczającej 450 MW. Ergy prowadzi transakcje M&A, pozyskuje finansowanie oraz sprzedaje energię elektryczną poprzez umowy PPA.