- reklama -
Strona głównaTechnologieWiatraki i recykling nie idą...

Wiatraki i recykling nie idą w parze? Sprawdzamy

Pełen recykling łopat turbin wiatrowych to marzenie branży energetycznej. Obecne technologie są energochłonne i nie zapewniają odpowiedniego odzysku surowców, a będzie to stanowiło coraz większy problem, bo wiatraki się starzeją. Duński Vestas ogłosił zupełnie nowy sposób na recykling łopat wiatrowych, co może uwolnić branżę od kłopotliwych odpadów.

Zdjęcie łopat wiatrowych składowanych na polach w amerykańskim stanie Wyoming obiegło w ubiegłym roku świat. Nagłówki w mediach mówiły jasno: łopaty wiatraków nie nadają się do recyklingu. Amerykański stan pozwala na składowanie takich odpadów, bo też jest to najtańszy sposób na każde śmieci. W Unii Europejskiej przepisy są znacznie bardziej restrykcyjne i takich zdjęć nie zobaczymy.

Producenci turbin wiatrowych od lat starają się znaleźć sposób na zagospodarowanie starych łopat wiatraków. Mają z tym problem, ponieważ przy produkcji łopat uwzględniono przede wszystkim, by były lekkie i bardzo wytrzymałe. To drewno balsa splecione z włóknem szklanym lub węglowym, a całość spaja żywica epoksydowa.

Łopaty wiatraka można mielić i spalać w wysokich temperaturach. Jest to jednak drogi proces i wymaga posiadania skomplikowanych urządzeń. W dodatku nie zapewnia odzysku surowców.

Kluczową cechą materiałów kompozytowych jest ich wyjątkowe połączenie niskiej wagi i wysokiej wytrzymałości. Reguluje to mocne połączenie dwóch różnych materiałów – włókna i żywicy epoksydowej. Dylemat polega na tym, że ta mocna więź jest również cechą utrudniającą recykling tych materiałów dr Simon Frølich, Duński Instytut Technologiczny.

Chemiczny recykling żywicy

Nowa inicjatywa Vestas i producenta żywic epoksydowych Olin zamierza przedstawić kompleksowe rozwiązanie recyklingu łopat. W ciągu trzech lat ma być gotowe do zastosowania w przemyśle.

Po pierwsze, kompozyty termoutwardzalne są rozkładane na włókno i żywicę epoksydową. Po drugie, dzięki nowatorskiemu cyklowi chemicznemu, żywica epoksydowa jest dalej rozbijana na podstawowe składniki. Odzyskana żywica będzie miała taką samą jakość jak materiał oryginalny, więc będzie można ją ponownie wprowadzić do produkcji nowych łopat turbin. ​​Vestas zapowiedziało produkcję turbin bezodpadowych do 2040 r.

Projekt nazywa się CETEC. Zaangażowali się w niego się duński fundusz Innovation Fund Denmark (IFD), Vestas, Olin, Duński Instytut Technologiczny (DTI) oraz Uniwersytet w Aarhus.

W pełni opracowane rozwiązanie może mieć również wpływ na inne branże, które w produkcji wykorzystują kompozyty termoutwardzalne, takie jak motoryzacja i lotnictwo.

Wiatraki się starzeją

Recykling branża wiatrowa traktuje poważnie, bo przepisy unijne tego mocno wymagają. Turbiny mają żywotność około 25 lat, po tym czasie są rozbierane, a inwestorzy mogą przeprowadzić tak zwany repowering – czyli w miejsce starego wiatraka postawić nowocześniejszy. To jednak niemal budowa od podstaw.

Obecnie od 85% do 90% turbiny wiatrowej można poddać recyklingowi – Wind Europe.

Zajmująca się recyklingiem metali firma Boliden odzyskuje 95 proc. miedzi z wiatraków na lądzie. VALOMAG przeprowadza recykling magnesów trwałych. Geocycle obecny też w Polsce, zajmuje się recyklingiem betonu używanego w wiatrakach. Ponadto w produkcji cementu można wykorzystać kompozyty z łopat wiatraków.

Największa farma wiatrowa w Polsce

Wiatraki z recyklingu i drewna

W ramach projektu Zebra wykonano łopaty wiatraków w pełni nadające się do recyklingu. Wykorzystano w nich żywicę termoplastyczną, dobrze znaną ze swoich właściwości recyklingowych poprzez depolimeryzację lub rozpuszczenie.

Szwedzki Modvion buduje natomiast drewniane wieże wiatraków. Trwają też prace nad nowymi technologiami, zapewniającymi wydajniejszą produkcję energii bez nadmiernego korzystania z metali ziem rzadkich. SuperNode stosuje materiały nadprzewodzące, a Greenspur planuje wykorzystać magnesy ferrytowe w turbinach offshore.

Jednak głownie wyzwanie to recykling materiałów kompozytowych stosowanych w łopatach turbin wiatrowych.

- autopromocja -
Podziel się
Magda Skłodowska
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł