więcej
  - reklama -

  Wkrótce dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu

  czytaj 4 min.

  Znamy już pierwsze szczegóły programu Moje Ciepło. To w ramach tego programu wspieranym ogrzewaniem ma być pompa ciepła. Dofinansowanie w 2021 r. może się opóźnić. Warto śledzić informacje, kiedy program ruszy i złożyć wniosek o dotacje, ponieważ można dostać zwrot 30 proc. wydatków na pompę ciepła w nowo budowanych domach jednorodzinnych.

  Pieniądze na dotacje do pomp ciepła będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego. Tu trafiają wpływy ze sprzedaży na unijnym rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Polsce przypadnie ponad 25 mld zł z tego tytułu. Część tych środków trafi do właścicieli domów jednorodzinnych na dopłaty do pompy ciepła w nowych domach. Nie wiadomo jednak jeszcze, jak duży jest budżet programu.

  Nowa pompa ciepła: dotacja do 21 tys. zł

  Program Moje Ciepło przygotował Narodowy Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Założenie jest takie, by dotacje do pomp ciepła w nowo budowanych domach jednorodzinnych były tak proste, jak niedawne dofinansowanie do fotowoltaiki.

  Czytaj: Od czego zależy dofinansowanie do pompy ciepła

  Na podstawową i najpopularniejszą pompę ciepła powietrze – woda będzie można dostać dofinansowanie do 7 tys. zł. W przypadku gruntowej pompy ciepła dofinansowanie wyniesie maksymalnie 21 tys. zł. Dotacja pokryje maksymalnie 30 proc. kosztów inwestycji.

  Warto przypomnieć, że obecnie nie ma ogólnopolskiego programu dofinansowania pomp ciepła nowych budynkach jednorodzinnych. Natomiast taka opcja jest w Warszawie, która przyznaje z własnego budżetu dotacje. Pompa ciepła gruntowa jest dofinansowywana nawet do wysokości 40 tys. zł, a pompa powietrze-woda do 30 tys. zł.

  Czytaj także: Złóż wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2021 roku

  Dofinansowanie do pompy ciepła w 2021 roku?

  Program został zatwierdzony 26 października. Początkowo panowano wesprzeć montowane w nowych domach pompy ciepła dofinansowaniem w 2021 roku. Może jednak się okazać, że program ruszy dopiero w 2022 roku.

  Według wcześniejszych informacji,

  W przypadku już istniejących domów, to ich właściciele, chcąc wymienić istniejące źródło ciepła mogą korzystać z dofinansowania w ramach programu antysmogowego “Czyste powietrze”. Warunkiem jest jednak posiadanie dochodu do 100 tys. zł a ponadto pozbycie się starego pieca, tzw. kopciucha i zastąpienie go właśnie nowym, jak np. pompa ciepła. Dofinansowanie wynosi standardowo 30 proc. albo dla osób uboższych – 45 proc. kosztów inwestycji.

  Dotacje zaczynają się w Czystym Powietrzu od 3 tys. zł w przypadku pompy powietrze-powietrze. Maksymalną dotację dostaną tylko uboższe osoby, które dostaną zwrot nawet 27 tys. zł na gruntową pompę ciepła.

  Standardowa dotacja do pompy ciepła w 2021 roku wynosi w programie Czyste Powietrze 9 tys. zł.

  Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
  Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Recykling do pełna

  Powiecie, że to już było. Było, ale nie tak. Historia była prosta - nie kupujemy w sklepach jednorazowych opakowań, z np. płynem do mycia...

  Od czego zależy dodatek osłonowy: piec na pellet, węgiel, pompa ciepła robią różnicę

  Dodatek osłonowy ma pomóc Polakom w opłacaniu rachunków między innymi za ogrzewanie. Na wypłaty pójdą pieniądze, jakie budżet uzyskuje ze sprzedaży praw do emisji...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł