Tani dom, energooszczędny i samowystarczalny – to idea, którą od dawna próbują realizować projektanci. Czy można żyć w domu off-grid, bez dostępu do sieci energetycznej, za to z własną instalacją fotowoltaiczną? Czy można zbudować dom cyrkularny?
Według raportu ONZ z 2020 r. sektor budowlany odpowiada za 38 proc. wszystkich emisji CO2 na świecie, za ogromną i stale rosnącą konsumpcję zasobów oraz związaną z tym produkcję śmieci, np. w Niemczech sektor ten odpowiada za około 55 proc. wszystkich odpadów. Jednocześnie brakuje tanich mieszkań, a ceny nieruchomości rosną w zawrotnym tempie. W tym miejscu zaczyna się historia projektu Circular Tiny House z Uniwersytetu w Coburgu.
Absolwenci kursu „Projektuj i wykonaj w sposób zrównoważony” pod kierunkiem prof. dr Rainera Hirtha na Uniwersytecie Nauk Stosowanych i Sztuki w Coburgu mieli za zadanie zaprojektowanie i samodzielne zbudowanie domu. Główne założenia projektu polegało na budowie domu opartego o zasadę „Cradle to cradle“. Oznacza to, że dom ma być wykonany wyłącznie z materiałów ponownie użytych i odnawialnych. Koncepcja zakładała zbudowanie domu neutralnego pod względem emisji CO2, wolnostojącego oraz zasilanego wyłącznie energią słoneczną.
Od lutego 2021 r. pracowało nad projektem ponad 20 studentów architektury z Uniwersytetu w Coburgu i innych współpracowników z uczelni. Wygrał zespół: Til Frank i Christopher Nguye i to ich projekt wybrany spośród trzech innych powstał na terenie kampusu uczelni w Coburgu.
Od kołyski do kołyski
Przyjazny dla środowiska Circular Tiny House (CTH) zbudowano bez materiałów powodujących emisje CO2, bez spoiw mineralnych, takich jak beton, tynk i tym podobne. Zamiast tego skorzystano niemal wyłącznie z materiałów odnawialnych, takich jak słoma, drewno, odpady drewniane, czy… glina. Okna na przykład pozyskano na pobliskim placu rozbiórki, gdzie zostały „uratowane“ podczas wymiany materiałów budowlanych.
Zasada Cradle to Cradle to specyfika budownictwa cyrkularnego czyli szeroko zakrojonego demontażu i ponownego wykorzystania elementów w sektorze budowlanym po zakończeniu okresu użytkowania.
Termin „cradle to cradle“ jest grą popularnej korporacyjnej frazy „od kołyski do grobu”, sugerującej, że model C2C jest zrównoważony i uwzględnia życie i przyszłe pokolenia — od narodzin lub „kołyski” jednego pokolenia do następnego pokolenia, w przeciwieństwie do od narodzin do śmierci lub „grobu” w ramach tego samego pokolenia.
.
W pracowni projektowej CTH opracowano program przestrzenny zoptymalizowanej jednostki mieszkalnej: miejsce na podwójne łóżko, przynajmniej jedno stanowisko do pracy z laptopem, „inteligentną“ kuchnię i łazienkę. W domku znalazła się też przestrzeń do spożywania posiłków z trzema przyjaciółmi, kanapa do wypoczynku, a także niezbędne miejsca do przechowywania. CTH przeznaczony jest na mieszkanie gościnne dla Wydziału Wzornictwa, nie jest więc tylko projektem, ale domem mieszkalnym.
Czytaj także: Wioskę w Hiszpanii sprzedam w dobrej cenie
Niezależność energetyczna
CTH jest autonomiczny energetycznie, ponieważ całe swoje zapotrzebowanie na energię pokrywa ze słońca. Dwanaście paneli fotowoltaicznych na dachu działa w systemie off-grid i ładuje magazyn energii elektrycznej o pojemności 8 kWh. To zapewnia energię do ogrzewania pomieszczenia, ciepłej wody i zasilania urządzeń. Przy nadprodukcji energii słonecznej wystarczy jej do bezpłatnego ładowania np. rowerów elektrycznych. Instalację słoneczną i magazyn energii dostarczyła firma IBC Solar.
Dom CHT ma parametry lepsze od domu pasywnego, więc zapotrzebowanie na energię do ogrzewania ma bardzo niskie. Potrzebne ciepło dostarcza promiennik elektryczny w tynku glinianym. Z kolei niezbędną wymianę powietrza zapewnia wentylator z odzyskiem ciepła.
Niski koszt budowy
Przez co najmniej pięć lat dom będzie monitorowany w celu weryfikacji założeń. Po zakończeniu pomiarów i użytkowania budynek zostanie całkowicie rozebrany bez pozostawiania śladów. Nadające się do użytku komponenty wrócą na rynek. Nawet młot wyburzeniowy nie będzie potrzebny. W idealnym przypadku nie ma żadnych pozostałości.
Wydział projektowania na Uniwersytecie w Coburgu
- Powierzchnia : 19 m²
- Rok budowy : 2022
- Projekt: Til Frank i Christopher Nguyen
- Kubatura : 66 m3
- Współczynnik U, ściany podłoga i dach : 0,13 W/m2K
- Zapotrzebowanie energii na ocieplenie : 900 W
- Powierzchnia fotowoltaiki : 22 m²
- Moc fotowoltaiki : 4,4 KWp
- Magazyn energii : 9,6 kWh
- Zbiornik na wodę : 300 l
- Zbiornik na deszczówkę : 750 l
- Zbiornik na nieczystości : 500 l
- Stan surowy zamknięty, koszt: 30 tys. €