- reklama -
Strona głównaPoradnikJakie trasy rowerowe oferują polskie...

Jakie trasy rowerowe oferują polskie miasta

Rowery już dawno przestały być traktowanie jedynie jako sport rekreacyjny, a trasy rowerowe w miastach i poza mini zyskują na popularności. Wpływ na rowerową rewolucję ma pandemia i rosnąca świadomość zalet transportu rowerowego. Jazda rowerem ma pozytywnego wpływ na zdrowie, środowisko i ekologię.

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, postanowiła sporządzić ranking miast w Polsce z największą ilością dostępnych ścieżek rowerowych. Ranking został stworzony na podstawie danych ze strony OpenStreetMaps.

Nie jest zaskoczeniem, że biorąc pod uwagę całkowitą długość ścieżek rowerowych mierzoną w kilometrach, na pierwszym miejscu jest Warszawa (526 km), a tuż za nią Wrocław (263 km), Poznań (185 km), Kraków (165 km) i Łódź (159 km). Przeliczając jednak trasy rowerowe na mieszkańca, ranking wygląda następująco:

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza zdobywa pierwsze miejsce z łączną liczbą 76 km ścieżek rowerowych, co odpowiada około 0,64 m na mieszkańca. Ostatnio w Dąbrowie Górniczej powstało ponad 12 km nowych ścieżek rowerowych. Co prawda nie można jeszcze wypożyczyć roweru miejskiego, ale władze zobowiązały się do stworzenia takiej możliwości wraz z utworzeniem nowych połączeń rowerowych biegnących przez Będzin, Gołonóg, byłą Hutę Katowice, Ząbkowice i strefę inwestycyjną w Tucznawie.

Koszalin

Drugim z kolei miastem, który może pochwalić się zwiększającą się liczbą ścieżek rowerowych jest Koszalin. Władze tego miasta przeznaczą około 3 milionów złotych na budowę nowych ścieżek rowerowych w całym mieście. Co więcej, ze względu na dużą popularność miejskich rowerów, od maja w Koszalinie pojawi się jeszcze więcej jednośladów firmy Nextbike.

Rzeszów

Rzeszów może pochwalić się posiadaniem odcinka autostrady rowerowej Green Velo. To najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, która biegnie przez całą wschodnią Polskę. W Rzeszowie nie musimy martwić się również o dostęp do miejskich rowerów. Co więcej, co weekend w sezonie wiosenno-letnim organizowane są zjazdy rowerowe amatorów i bardziej zaawansowanych kolarzy. Fanów kolarstwa szosowego okolice tego miasta zachwycają trasami z niesamowitymi widokami.

Toruń

Poza podium, ale z imponującą infrastrukturą rowerową. Toruń ma 30 stacji rowerów miejskich, 105 km ścieżek rowerowych, 5 tysięcy miejsc parkingowych dla jednośladów. Trasy rowerowe prowadzą do malowniczych zakątków poza miastem.

Włocławek

Włocławek to kolejne miasto, które zaskakuje malowniczymi trasami rowerowymi takimi jak Wiślana Trasa Rowerowa czy ścieżki biegnące do Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Do dyspozycji na terenie miasta są rowery miejskie, do których niedługo dołączy oferta wypożyczenia rowerów elektrycznych. Planowana jest również rozbudowa i modernizacja infrastruktury rowerowej w mieście.

Białystok

Trasy rowerowe w tym mieście stanowią 36 proc. wszystkich dróg publicznych. Do tego jazda rowerem jest tu bezpieczna, a władze miasta dbają o sukcesywną rozbudowę infrastruktury rowerowej. Dotychczas w Białymstoku dostępne były rowery miejskie, ale ze względu na pandemię, projekt ten tymczasowo wstrzymano.

Olsztyn

Olsztyn zachwyca malowniczymi ścieżkami rowerowymi, które ciągną się wśród olsztyńskich parków i lasów. Kto jeszcze nie był, powinien przejechać się Łynostradą, z uroczymi widokami na miasto i rzekę Łynę. To nie wszystko, w Olsztynie organizowane są sezonowe spotkania, rajdy i zawody kolarskie dla każdego.

Wrocław

Wrocław posiada aż 264 km ścieżek rowerowych, co odpowiada 0,41 m ścieżki na mieszkańca. Co więcej, przez Wrocław przebiegają dwie niesamowite trasy rowerowe- międzynarodowa trasa EuroVelo 9, prowadząca aż do Puli w Chorwacji i 313-kilometrowa trasa wzdłuż rzeki Odry. Turyści przyjeżdżający do Wrocławia mogą zwiedzić miasto wypożyczając jeden z miejskich rowerów.

Tarnów

Tarnów może pochwalić się 25 trasami rowerowymi, zarówno nizinnymi jak i górskimi. Dla tych, którzy lubią adrenalinę stworzono nawet tzw. tor rowerowy „Dirt” na osiedlu Legionów. Okolice Tarnowa to również trasa znanej Velo Małopolska.

Kalisz

W ostatnich latach Kalisz mocno zainwestował w infrastrukturę dla rowerzystów, dzięki której powstało 5 z 7 planowanych tras rowerowych. Mieszkańcy tego miasta mogą pochwalić się 0,40 m ścieżek rowerowych na mieszkańca, tym samym zamykając nasz ranking rowerowych miast Polski.

Top 4 europejskich stolic rowerowych

Choć może się to wydawać zaskakujące, Amsterdam nie jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o ilość ścieżek rowerowych na mieszkańca. To Helsinki zajmują pierwsze miejsce, znacznie wyprzedzając inne miasta, z 2,05 m ścieżek rowerowych na mieszkańca i imponującą liczbą 1 301 km ścieżek rowerowych w całym mieście. Za stolicą Finlandii plasuje się Sztokholm z 1 m ścieżek rowerowych na mieszkańca i 913 km ścieżek rowerowych ogółem. Brązowy medal przypadł wspomnianemu wcześniej Amsterdamowi, który posiada 858 km ścieżek rowerowych, czyli 0,99 m na mieszkańca.

Ranking powstał na podstawie danych z OpenStreetMap w kwietniu 2021 roku, biorąc pod uwagę 40 największych miast w Polsce pod względem populacji. Pod uwagę wzięto tylko drogi rowerowe znajdujące się w obrębie linii miasta. Wyniki dla każdego miasta zostały zsumowane i obliczono wskaźnik w metrach na mieszkańca. Ulice, na których po obu stronach wybudowano ścieżkę rowerową policzono osobno.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł