Iberdrola kończy budowę pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni w formule cable pooling. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 74 MW uzupełni kompleks elektrowni wiatrowych BaCa o mocy 69 MW.
Instalacja powstała w regionie Castilla y León, w prowincji Burgos. Iberdrola dzięki zastosowaniu technologii hybrydowej przyłączy w jednym miejscu farmę fotowoltaiczną i wiatrową. To pozwala na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko.
Cable pooling w Hiszpanii
Nowo wybudowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 74 MW, składa się z ponad 120 tys. modułów. W ramach połączenia cable pooling uzupełniła istniejący kompleks elektrowni wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona o mocy 69 MW. Elektrownie wykorzystują ten sam punkt przyłączenia do sieci i współdzielą infrastrukturę – podstację i linię odprowadzającą wyprodukowaną energię elektryczną. Znajdują się na terenach, które były wcześniej wykorzystywane do wytwarzania energii, więc posiadają już drogi i infrastrukturę do obsługi obu technologii.
Czytaj także: Duże farmy wiatrowe w Polsce zmieniają właścicieli
W rozwój projektu zaangażowano 360 specjalistów – podała Iberdrola. Na realizację projektu firma przeznaczyła ponad 40 milionów euro.
Zastosowanie dwóch technologii, których profil produkcji wzajemnie się uzupełnia, podnosi efektywność wykorzystania energii z wiatru i słońca. Cable pooling umożliwia to bardziej stabilną i wydajną produkcję energii.
Iberdrola inwestuje w OZE
Hiszpańska Iberdrola w ubiegłym roku uruchomiła swoją pierwszą elektrownię fotowoltaiczną w prowincji Burgos – Revilla-Vallejera (50 MW). Teraz rozwija dwie inne farmy fotowoltaiczne w tym samym regionie – Velilla i Virgen de Areños III – łącznej mocy 400 MW. Niedawno zakończyła budowę i rozpoczęła prace nad rozruchem elektrowni fotowoltaicznej Villarino (50 MW) w Salamance.
Iberdrola planuje inwestycje w formule cable pooling w kolejnych latach w Hiszpanii, aby zoptymalizować swoje zasoby OZE i maksymalnie wykorzystać potencjał istniejących elektrowni.