Rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza dopłaty do prądu. Wszyscy skorzystają na niższych taryfach, ale tylko do pewnego limitu zużycia energii. Projekt też wprowadza dodatek do ogrzewania prądem na wniosek mieszkańca. Jakie trzeba będzie spełnić warunki?
Właściciele pomp ciepła, pieców elektrycznych, ogrzewania elektrycznego dostaną dodatek wysokości 1000 zł. Natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 tys. kWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Podobnie jak w przypadku dodatku do węgla czy do pelletu i drewna, warunkiem jest wpisanie ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Aby dostać dodatek, ogrzewanie elektryczne musi być głównym źródłem ciepła.
Wniosek o dodatek elektryczny złożymy w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Kiedy? Tego jeszcze nie wiadomo. Nie ma ani terminów, ani wzoru wniosku, kiedy można sie starać o dodatek do ogrzewania elektrycznego, ponieważ rząd nie opublikował jeszcze przyjętego projektu ustawy. Gdy tylko to zrobi – podamy szczegóły.
Dopłaty do prądu
W przyszłym roku taryfy za prąd dla gospodarstw domowych, czyli G, będą zamrożone na obecnym poziomie, ale tylko do pewnego poziomu:
- 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
- 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
- 3 tys. kWh rocznie dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny.
Po przekroczeniu limitu trzeba będzie zapłacić już nowe stawki za 2023 rok, które teraz jeszcze nie są znane. Wolnorynkowe oferty są trzykrotnie wyższe od obecnie obowiązujących. Nadal jednak taryfy sprzedawców energii z urzędu zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Z tego powodu nie należy spodziewać się aż tak drastycznych podwyżek dla gospodarstw domowych.
Czytaj także: Za 2000 kWh prądu rachunek będzie niższy
Bonus za oszczędzanie energii od 1 października
Rząd planuje chciał zachęcić do oszczędzania energii. Gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej od 1 października 2022 r. Wartość upustu ma wynosić 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.
Ustawa ma wejść bardzo szybko w życie, następnego dnia po ogłoszeniu