- reklama -
Strona głównaPoradnikDeklaracja pieca online: prawie 3...

Deklaracja pieca online: prawie 3 mln wpisów w CEEB

Do końca czerwca 2022 roku jest czas na złożenie deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w CEEB – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Rejestr pieców i kotłów zaczął zapełniać się szybciej od początku tego roku, bo jest to wymóg konieczny do uzyskania dodatku osłonowego. Zgłoszenia można dokonać online przez stronę gov.pl, albo w urzędzie gminy.

Do 7 kwietnia 2022 roku Polacy złożyli 2,9 mln deklaracji. To oznacza, że zarejestrowana została około połowa ze źródeł ciepła, jakie mamy w domach. Przypominamy, że obowiązek zgłoszenie pieca, kotła, kominka, kozy, pompy ciepła, grzejników elektrycznych czy nawet centralnego ogrzewania wprowadzono w ubiegłym roku. Musi to zrobić praktycznie każdy właściciel albo zarządca budynku – niezależnie od tego, jaki to jest budynek. Zgłoszenie obejmuje zarówno domy mieszkalne, bloki czy garaże, kościoły, hotele, sklepy albo domki ogrodowe – jeśli tylko jest w nich źródło ciepła.

Czytaj także: Od czego zależy dodatek osłonowy

Co ważne zgłaszamy wszystkie źródła, te działające i nawet te, które stoją niewykorzystywane. W jednym lokalu czy domu zdarza się po kilka źródeł, np. ogrzewanie gazowe i kominek.

Deklaracja pieca online przez gov.pl albo formularz CEEB

Najprostsza jest deklaracja pieca online. Robimy to przez stronę CEEB.gov.pl. Co ważne, można to zrobić praktycznie z marszu, ponieważ nie potrzebujemy żadnych informacji technicznych. W deklaracji podajemy adres, typ budynku (np. jednorodzinny), rodzaj ogrzewania i swoje namiary (imię, nazwisko, adres, opcjonalnie telefon i mail).

Natomiast jeśli ktoś woli zrobić to papierkowo, to może udać się do urzędu gminy. Możemy też ściągnąć PDF ze strony CEEB. Do wyboru mamy Formularz A – budynki i lokale mieszkalne i Formularz B – budynki i lokalne niemieszkalne.

Nie tylko kopciuchy są w rejestrze

Najczęściej Polacy rejestrują kotły na paliwa stałe – drewno i węgiel. Piece te w rejestrze CEEB stanowią ponad połowę zgłoszeń, z czego sporą część stanowią z pewnością kopciuchy. Jeśli doliczyć do tego piece kaflowe, “piecokuchnie” oraz kominki i kozy to wychodzi, że w rejestrze jest już 2,4 mln takich pieców, gdzie spalane jest drewno i węgiel. To wiec jasno pokazuje, skąd się bierze smog w Polsce.

W deklaracji właściciele kotłów i pieców na węgiel i drewno jako jedyni muszą deklarować klasę kotła. Brak takiej informacji oznacza, ze jest to kopciuch, czyli kocioł poniżej 3 klasy albo bez tabliczki znamionowej.

Na kolejnym miejscu w rejestrze pieców i kotłów są kotły gazowe – 0,9 mln zgłoszeń. Część Polaków zgłasza tez ogrzewanie elektryczne – prawie 0,4 mln wpisów.

Jak złożyć deklarację po terminie?

Czas na złożenie deklaracji to rok od 1 lipca 2021 roku. Data ta dotyczy starych źródeł, istniejących przed 1 lipca 2021 r. Nowe trzeba zgłosić w ciągu 14 dni od momentu uruchomienia, np. zawiadomienie o zakończeniu budowy domu lub decyzji o pozwoleniu na jego użytkowanie. Podobnie, mamy tylko 14 dni na złożenie deklaracji od wymiany pieca na nowe ogrzewanie.

Obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ogrzewania i spalania paliw wprowadza ustawa z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Maksymalna grzywna wynosi 5 tys. zł.

Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim wójt, burmistrz lub prezydent miasta “poweźmie o tym informację”, to możemy uniknąć kary. Wystarczy złożyć stosowną deklarację  w ramach tzw. czynnego żalu.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł