- reklama -

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 r. Przewodnik

Ruszyły dotacje do pomp ciepła w nowych domach. W 2022 roku można dostać dopłaty w ramach programu Moje Ciepło, Czyste Powietrze, w programach gminnych i od Taurona. W każdym z tych programów obowiązują inne zasady i inne poziomy wsparcia. Wyjaśniamy więc, jak najlepiej złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 r. i maksymalnie wykorzystać obecne programy.

Przede wszystkim, można dostać dotacje na pompy ciepła w nowych domach i w starych. To są oddzielne programy, o zupełnie innych wymaganiach i innym poziomie wsparcia. Można też dotacje łączyć, ale trzeba wiedzieć jak. Nic wiec dziwnego, że można się w tym pogubić. Podpowiadamy więc, co i jak należy zrobić, by w jak największym stopniu skorzystać z dofinansowania do ogrzewania.

Program Moje Ciepło 2022

W kwietniu 2022 r. ruszył program Moje Ciepło z budżetem 600 mln zł. To pokaźna suma, która ma starczyć do końca 2026 roku. Wnioski o dotację do pompy ciepła składa się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez generator wniosków. Co ważne, program finansowany jest z utworzonego przez Unię Europejską Funduszu Modernizacyjnego, a więc wszelka zmiana w programie będzie wymagała przejścia przez wieloetapowe zatwierdzanie. Można wiec się spodziewać, że przez cały okres obowiązywania programu Moje Ciepło, nie zostanie on zmieniony.

Jakie są wymogi? Po pierwsze dom jednorodzinny musi być nowy, a to oznacza, że na dzień składania wniosku o dofinansowanie:

 • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu jego budowy lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie
 • złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy lub o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Wnioskodawcą/Beneficjentem musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy. Podobnie ta osoba powinna widnieć na fakturze za pompę ciepła.

Dotacje wynoszą 30 proc. kosztów, albo 45 proc. przy karcie dużej rodziny. Maksymalnie jest to 7 tys. zł przy pompie powietrznej i 21 tys. zł przy gruntowej.

Warunkiem udzielenia dofinansowania jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego domu, tj. uzyskanie maksymalnej wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej EPH+W na poziomie:

 • 63 kWh/(m2 × rok) – dla wniosków składanych w 2022 roku;
 • 55 kWh/(m2 × rok) – dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu.

Dotacje do pompy ciepła w starych domach

Gdy wymieniamy kopciucha najwygodniej składamy wniosek o dofinansowanie przez internet na stronie gov.pl. Program Czyste Powietrze istnieje od prawie czterech lat i był już wielokrotnie zmieniany, dokładane są nowe elementy. W ten sposób można dostać dotacje od 30 proc. (poziom podstawowy) do nawet 90 proc. w przypadku najuboższych osób. Przypominamy więc, na co można teraz liczyć, jeśli chodzi o dotacje do pomp ciepła. Przede wszystkim, podstawowym wymogiem jest wymiana kopciucha, czyli przestarzałego pieca na paliwo stałe (węgiel, drewno). Drugi wymóg – dochody do 100 tys. zł rocznie. Podstawowe dopłaty do pomp ciepła wynoszą:

 • 3 tys. zł na pompę powietrze-powietrze
 • 9 tys. zł na pompę powietrze-woda
 • 13,5 tys. zł na pompę o podwyższonej klasie efektywności energetycznej (45 proc. dofinansowania)
 • 20250 zł na pompę gruntową.

Przy poziomie podwyższonym, czyli dochodach w rodzinie 1564 zł na osobę albo 2189 zł przy gospodarstwie jednoosobowym dopłaty do pomp ciepła wynoszą 60 proc. i jest to maksymalnie:

 • 6 tys. zł na pompę powietrze-powietrze
 • 18 tys. zł na pompę powietrze-woda (niezależnie od klasy)
 • 20 250 zł na pompę gruntowa.

Przy dochodzie do 900 zł na osobę albo 1200 w gospodarstwie jednoosobowym dotacja do wymiany ogrzewania wynosi już 90 proc. W ten sposób można dostać:

 • 9 tys. zł na pompę powietrze-powietrze
 • 27 tys. zł na pompę powietrze-woda (niezależnie od klasy)
 • 40 500 zł na pompę gruntową.

Sprawdź, jak złożyć wniosek o dotacje do pompy ciepła w gminie

Co więcej, niektóre dotacje można włączyć np. przy wymianie ogrzewania. Można więc wziąć dofinansowanie z Czystego Powietrza i z programów lokalnych, gminnych, jeśli takie są. Niedawno też dostawca energii Tauron uruchomił własny program dopłat do wymiany przestarzałego ogrzewania – warto więc sprawdzić na stronie spółki, czy mieszkamy w regionie przez nią obsługiwanym.

Czytaj także: Wymiana pieca gazowego na nowy z dofinansowaniem w 2022 r.

Dotacje z Czystego Powietrza można ponadto łączyć z ulgą termomodernizacyjną w zeznaniu podatkowym. Przez trzy lata od momentu rozpoczęcia inwestycji można odpisać 53 tys. zł na osobę. Podstawą jest tu posiadanie domu jednorodzinnego, oddanego do użytku.

Podsumowując te wszystkie dofinansowania widać, że można doprowadzić do tego, że koszt instalacji ekologicznego ogrzewania będzie minimalny.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...

Obsługa klienta PGE dostanie nowy system

PGE Dystrybucja zawarła umowę na wykonanie systemu informatycznego CRM i bilingu....
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł