- reklama -
Strona głównaEnergiaZakaz palenia węglem w 2023...

Zakaz palenia węglem w 2023 r. w Warszawie

Mazowiecka uchwała antysmogowa z 2022 r. wprowadza zakaz palenia węglem w domowych kotłach w Warszawie od października przyszłego roku. Z kolei we wszystkich powiatach okalających stolicę stanie się to dopiero w 2028 roku. W uchwale znalazł się też zakaz dla kotłów na pellet i kominków w nowych budynkach, które mają dostęp do sieci ciepłowniczej.

Rozszerzona mazowiecka uchwała antysmogowa weszła w życie 14 maja 2022 roku. To ważna decyzja w walce ze smogiem w Warszawie i okolicach. O zakaz palenia węglem w kotłach od dawna walczyły ruchy antysmogowe. Najpierw jednak przeprowadzono szerokie konsultacje społeczne. W ramach nich wpłynęło ponad 13 tys. uwag i wniosków mieszkańców, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, a także 134 opinie i uwagi różnych instytucji. Ostatecznie większość była za rezygnacją z palenia węglem.

Zakaz palenia węglem i nie tylko

Zakaz spalania węgla na terenie Warszawy ma zacząć obowiązywać od 1 października 2023 r. Taki przepis zostanie wprowadzony także w powiatach grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim od 1 stycznia 2028 r. Będą jednak wyjątki. Dotyczą wszystkich kotłów spełniających wymogi ekoprojektu, zainstalowanych do 1 czerwca 2022 r. W nich mieszkańcy będą mogli palić węglem do końca ich żywotności.

Czytaj także: Czas wymienić kopciuchy. Do kiedy trzeba to zrobić?

Co więcej, wyjątek dotyczy także kotłów 5 klasy. Będzie można z nich korzystać do końca ich żywotności, jeśli ich eksploatację rozpoczęto do 10 listopada 2017 roku.

Ponadto rozszerzono mazowiecką uchwałę antysmogowa o zakaz dla kotłów na paliwa stałe (w tym biomasę) w nowo powstających budynkach. Chodzi o budynki, których wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zostały złożone po dniu 1 stycznia 2023 r. Ponadto muszą mieć techniczną możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki.

Do kiedy trzeba wymienić kopciuchy

Przypominamy, że na Mazowszu pierwszą uchwałę antygmogowa przyjęto w 2017 roku. Wprowadziła:

  • zakaz kopciuchów od 1 stycznia 2023 r.
  • od 1 stycznia 2028 r. zakaz kotłów klasy 3 lub 4 na węgiel lub drewno
  • posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

Obsługa klienta PGE dostanie nowy system

PGE Dystrybucja zawarła umowę na wykonanie systemu informatycznego CRM i bilingu....
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł