Od 28 kwietnia 2023 r. do aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży mieszkania czy domu będzie trzeba zgłosić świadectwo energetyczne. Wynajem mieszkania albo domu także temu obowiązkowi podlega. To ma ułatwić nabywcy zapoznanie się z czekającymi go wydatkami związanymi z energią. Jak i gdzie załatwić świadectwo energetyczne? Trzeba uważać, by nie dać się nabrać na szybkie, ale bezwartościowe quasi „świadectwa”, które jednak nie spełniają ustawowych wymogów.
Świadectwo energetyczne to taki energetyczny paszport mieszkania i domu. Jest potrzebne, gdy nieruchomość zmienia właściciela. Już teraz są obowiązkowe świadectwa energetyczne przy sprzedaży czy wynajmowaniu mieszkań i domów. W praktyce jednak, gdy właściciel nie okaże świadectwa energetycznego, trudno jest go do tego zmusić. Nikt z tego powodu nie będzie się przecież sądził. Stąd konieczna była zmiana prawa.
Od 28 kwietnia 2023 roku wchodzą nowe przepisy ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego. Przede wszystkim notariusz odnotuje w akcie notarialnym fakt przekazania świadectwa przez sprzedającego mieszkanie czy dom. Przy wynajmie może to być kopia świadectwa przekazanego w formie papierowej albo wydruk świadectwa przekazanego w postaci elektronicznej. Notariusz poucza też, jaka jest kara za brak świadectwa energetycznego – to może być grzywna do 5 tys. zł.
Gdy dla budynku lub części budynku zostało sporządzone świadectwo, należy podawać dane charakterystyki energetycznej w ogłoszeniach lub reklamach o zbyciu lub najmie budynku lub jego części.
Czytaj także: Milion oszczędności w firmach. Tauron wspiera efektywność energetyczną
O co chodzi z certyfikatem energetycznym?
Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera dane takie jak:
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową,
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną,
- wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową,
- udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową
- jednostkowa wielkość emisji CO2.
Dla użytkownika wskaźnik dotyczący rocznego zapotrzebowania na energię końcową ma najistotniejsze znaczenie, ponieważ określa, jakie będzie zapotrzebowanie na energię w celu prawidłowej eksploatacji i użytkowania, ale co najważniejsze – kosztów utrzymania budynku/lokalu.
Kto wydaje paszport energetyczny?
Świadectwo energetyczne kosztuje od kilkuset do tysiąca złotych. Ważne, by nie dać się nabrać na bezwartościowe świstki.
Aby sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej należy być wpisanym do wykazu osób uprawnionych do sporządzania świadectw. Te osoby są wymienione w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych liczy prawie 23 tys. pozycji.
Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. Jeśli dokument nie został sporządzony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, to nie jest świadectwem energetycznym.