Wiosna to czas porządków w ogrodach, kiedy przycinanie drzew jest na porządku dziennym. O drzewa trzeba odpowiednio zadbać, by rosły zdrowe i silne. Zespoły specjalistów opracowały standardy, jak to najlepiej robić. W ramach unijnego projektu „Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy” opublikowano poradniki w języku polskim, które pomogą ogrodnikom, inwestorom i urzędnikom. Zaznaczono, że standard cięć i pielęgnacji nie dotyczy gospodarki leśnej, drzew owocowych i ozdobnych oraz sędziwych i weteranów.
Drzewa są jedynymi elementami infrastruktury, których wartość rośnie od posadzenia przez resztę ich życia. Wraz z drzewami, ich dojrzewaniem i zwiększaniem wielkości korony, rosną wymierne korzyści. Drzewa można uznać za wyjątkową ozdobę krajobrazu, kanalizację burzową, oczyszczacz powietrza, fabrykę tlenu, pochłaniacz dwutlenku węgla i wiele innych w jednym. Posiadanie tak wyjątkowych i wielofunkcyjnych elementów zielonej infrastruktury jest skarbem. dlatego powinniśmy o drzewa dbać jak najlepiej.
Drzewo to nierozłączna całość. System korzeniowy zaopatruje część nadziemną w wodę i mineralne składniki odżywcze, jeśli jest osłabiony, z pewnością odbije się to w negatywny sposób na części nadziemnej. Przeciwnie – uszkodzenie w koronie objawi się zamieraniem niedożywionych korzeni. Zranienie pnia spowoduje przerwanie ciągłości drewna i łyka, a więc połączeń między częścią nadziemną i podziemną, i negatywne skutki mogą być widoczne w całym organizmie
„Standard cięcia i pielęgnacji drzew“
Kiedy przyciąć drzewa
Zwykle z końcem wiosny i początkiem lata drzewo kwitnie, jesienią owocuje i tworzy nasiona. Ze względu na specyfikę fizjologii drzew najlepszym okresem na wykonywanie cięć jest druga połowa lata. Optymalnym czasem jest sezon wegetacyjny. Dopuszczalnym okresem – jednak nieoptymalnym – jest sezon spoczynku roślin. Na optymalną porę wykonywania cięć może mieć wpływ specyfika gatunkowa, witalność drzewa, warunki siedlisko we i każdorazowo należy je ocenić. Należy unikać cięć w okresach suszy.
Optymalnym terminem przycinania roślin iglastych jest wiosna.
Cięć żywych gałęzi na gatunkach liściastych nie powinno się wykonywać:
- po okresie spoczynku – od czasu rozpoczęcia rozwoju pąków do pełnego rozwoju liści
- przed okresem spoczynku – od czasu rozpoczęcia przebarwiania liści do czasu pełnego zatrzymania ich funkcjonowania.

Po pierwsze: nie szkodzić
Nawet najbardziej trwałe drzewa starzeją się i z przyczyn naturalnych ulegają powolnej degradacji, bywają też bezmyślnie niszczone. Jeżeli takie osłabione drzewa nam zagrażają, podejmujemy działania interwencyjne.
Nawet najbardziej trwałe drzewa starzeją się i z przyczyn naturalnych ulegają powolnej degradacji. Jeżeli takie osłabione drzewa nam zagrażają, podejmujemy działania interwencyjne. Pamiętajmy, że bez naszej interwencji drzewo poradzi sobie z martwymi gałęziami. Ich usunięcie ma nam zapewnić bezpieczeństwo.
Czytaj także: Posadź drzewa. Dopłaty zachęcą polskich rolników do zalesiania?
Drzewa tniemy, nadając im pożądany kształt, na przykład podkrzesując do żądanej wysokości tak, aby uzyskać foremne drzewa alejowe, lub by nie kolidowały z infrastrukturą (np. liniami energetycznymi). Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że takie działania są pożądane z naszego, ludzkiego punktu widzenia. Swobodnie rosnące drzewa nie wymagają cięć i z punktu widzenia ich fizjologii i mechaniki cięcia nie są konieczne.
Poradnik zawiera dokładny opis techniki cięć. W standardach pojawiły się cięcia:
- usuwające
- redukujące
- pośrednie.
Do obszaru w koronie drzewa odnoszą się cięcia:
- strukturalne
- boczne
- wierzchołkowe.
Nowością są też takie określenia jak korona „tymczasowa” i „docelowa”. Ich nazwy wzięły się stąd, że w praktyce często z takimi właśnie rodzajami koron mamy do czynienia.
Zadbaj o prawo i bezpieczeństwo
Cięcie drzew objęte jest regulacjami prawnymi, a odpowiedzialność za ich prawidłowe wykonanie spoczywa w pierwszej kolejności na właścicielu/zarządcy terenu.
Skutki cięć drzew mogą być nieodwracalne, dlatego powinny być wykonywane tylko przez kompetentne osoby. Istotnym potwierdzeniem ich kwalifikacji są ukończone szkolenia branżowe.