Polska spółka chemiczna CIECH, znana z produkcji miedzy innymi soli i sody, planuje osiągnąć do 2040 roku neutralność klimatyczną. Teraz korzysta z węgla i gazu, ale w przyszłości liczy na komercjalizację nowych rozwiązań: wodoru, małych reaktorów jądrowych czy wydajnych magazynów energii.
CIECH w nowej strategii ESG zapowiedział zmniejszenie ilości potrzebnej energii w procesach produkcji, ochronę zasobów naturalnych, wdrażanie gospodarki obiegu zamkniętego. Cele wpisują się w założenia „Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju”, przygotowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Wierzymy, że biznes powinien być pionierem w wyznaczaniu trendów i promowaniu działań, które pomogą zmieniać nasze otoczenie na lepsze, w perspektywie kolejnych dekad i dla następnych pokoleń – Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH.
Jak będzie wyglądała dekarbonizacja
W części środowiskowej strategia ESG Grupy koncentruje się na celach związanych z dekarbonizacją. Do roku 2026 spółka zamierza obniżyć emisje dwutlenku węgla o 33 proc. Do roku 2033 CIECH ma odejść od węgla w procesach produkcji, a do 2040 – osiągnąć neutralność klimatyczną.
Strategię dekarbonizacji realizujemy od 2019 roku. Łącząc duże inicjatywy polegające na m.in. wprowadzeniu gazu do miksu energetycznego czy pozyskiwaniu pary z instalacji do termicznego przetwarzania odpadów, z dziesiątkami mniejszych działań, chcemy do 2026 roku obniżyć emisyjność o co najmniej jedną trzecią – Mirosław Skowron, CIECH.
Ważnym elementem nowej strategii jest również systematyczne zmniejszanie, w ujęciu rocznym, ilości energii wykorzystywanej w procesach produkcyjnych. W tym celu Grupa planuje wykorzystać najbardziej efektywne dostępne technologie. CIECH będzie też systematycznie zmniejszać wykorzystanie zasobów naturalnych. Grupa postawi też we współpracy z klientami i partnerami biznesowymi na gospodarkę obiegu zamkniętego.