2.1 C
Warszawa
poniedziałek, 1 marca, 2021

Biebrza Narew Bocian

Tam, gdzie łączą się dwie rzeki: Biebrza i Narew, słychać już ptasie wrzaski.Bociany już lecą, będą w gnieździe lada dzień. Na zdjęciu: Ujście Biebrzy do...
More

  Ostatnie

  Topnienie lodu przyspiesza. I to bardzo

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Pierwszy zespół badawczy przeprowadził badanie globalnej utraty lodu przy użyciu danych satelitarnych. Okazuje się, że tempo, w jakim lód znika na całej planecie, przyspiesza.

  Największy szczyt Ziemi

  Badanie obejmuje okres 23 lat. W tym czasie znikło 28 bilionów ton lodu. Ta ilość odpowiada tafli lodu o grubości 100 metrów pokrywającej całą Wielką Brytanię.

  Połowa wszystkich strat pochodziła z lodu na lądzie. Wszystkie regiony lodowcowe na całym świecie tracą lód.

  Chociaż w każdym badanym przez nas regionie utraciliśmy lód, straty z lądolodów Antarktydy i Grenlandii wzrosły najbardziej – powiedział główny autor badania Thomas Slater, z Centrum Obserwacji i Modelowania Polarnego w Leeds

  Tempo znikania lodu na Ziemi wynosiło 0,8 biliona ton rocznie w latach 90. A w roku 2017 wzrosło już do 1,3 bln ton.

  Aby spojrzeć na to z perspektywy, jeden bilion ton lodu można traktować jako kostkę lodu o wymiarach 10x10x10 km, która byłaby wyższa niż Mount Everest.

  Czytaj: Dwutlenek węgla podaruj w prezencie

  Pokrywy lodowe są teraz zgodne z najgorszymi scenariuszami ocieplenia klimatu przedstawionymi przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC).

  Topnienie lodu wpływa na morza

  W ten sposób zaobserwowano, że poziom mórz na świecie podniósł się o 35 milimetrów. To dlatego, że topnienie lodu z lądolodów i lodowców zwiększa poziom wód i ryzyko zalania terenów przybrzeżnych. Natomiast utrata lodu morskiego nie przyczynia się bezpośrednio do wzrostu poziomu morza. Ma za to mocny wpływ pośredni. Jedną z kluczowych ról lodu jest odbijanie promieniowania słonecznego z powrotem w kosmos. To pomaga utrzymać Arktykę w chłodzie.

  W miarę kurczenia się lodu morskiego oceany i atmosfera pochłaniają więcej energii słonecznej, co powoduje szybsze ocieplenie Arktyki niż gdziekolwiek indziej na naszej planecie – Isobel Lawrence z Centrum Obserwacji i Modelowania Polarnego

  Pierwsze takie badanie

  Badanie jest pierwszym tego rodzaju przeprowadzonym za pomocą obserwacji satelitarnych. Obejmuje 215 tys. lodowców górskich rozsianych po całej planecie, polarne pokrywy lodowe na Grenlandii i Antarktydzie, szelfy lodowe pływające wokół Antarktydy oraz lód morski dryfujący na Oceanie Arktycznym i Południowym.

  Zespół naukowców pod kierownictwem Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii wykorzystał informacje z satelitów ESA ERS, Envisat i CryoSat, a także misji Copernicus Sentinel-1 i Sentinel-2. Artykuł na ten temat został opublikowany w „The Cryospher”.

  - reklama -

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie