Centralny rejestr pieców i kotłów działa od lipca 2021 roku. Przypominamy, że rejestracja pieca i innego ogrzewania jest obowiązkowa i mamy na to rok czasu. Po pierwszych miesiącach już widać efekty, jakie przyniósł spis pieców. 2021 rok pokazał, że Polacy nadal masowo korzystają z ogrzewania węglowego.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał dane, jakie zebrał po trzech miesiącach centralny rejestr pieców i kotłów. Najwięcej zgłoszeń dotyczy kotłów na węgiel i drewno. Odpowiadają za około 47 proc. deklaracji.
Co ważne, rejestracja pieca węglowego i na inne paliwa stałe wymaga podania w deklaracji, jakie paliwo wykorzystujemy. Ze zgłoszeń wynika, że trzy czwarte kotłów jest na węgiel, ale co ciekawe niewiele mniej wykorzystuje drewno. Dane pokazują więc, że część kotłów jest „wielopaliwowych“. To także potwierdza, że w starych piecach, tzw. kopciuchach, spalane są różne paliwa.
Kto odpowiada za zgłoszenie pieca 2021 roku
Deklaracje składamy głównie przez internet na stronie ZONE.GUNB.GOV.PL. Można tez to zrobić osobiście w urzędzie gminy. Są dwa rodzaje deklaracji:
- A – budynki i lokale mieszkalne
- B – budynki i lokale niemieszkalne, np. warsztaty, piekarnie, szklarnie, garaże, biura, lokalne handlowo-usługowe, itp.
Deklarację składa obowiązkowo właściciel domu jednorodzinnego albo zarządca w domu wielorodzinnym, czyli np. spółdzielnia albo administrator budynku.
Co zawiera deklaracja CEEB
W deklaracji wymieniamy każde ogrzewanie – to do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Obowiązkowa jest rejestracja kotła niezależnie od tego, czy jest używany czy też nie. W odpowiedniej rubryce zaznaczamy źródło zainstalowane i eksploatowane. Przy odpowiedniej rubryce stawiamy znak.
Do wyboru mamy:
- Miejską sieć ciepłowniczą
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa / zasypowy
- Kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podawaniem paliwa / z podajnikiem
- Kominek / kozę / ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel)
- Piec kaflowy na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy)
- Trzon kuchenny / piecokuchnia / kuchnia węglowa
- Kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy przepływowy/ kominek gazowy
- Kocioł olejowy
- Pompę ciepła
- Ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny
- Kolektory słoneczne do ogrzewania ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania.Jak wygląda rejestracja pieca węglowego
Jak wygląda rejestracja pieca węglowego
W sumie may więc do wyboru 11 typów ogrzewania. Nie trzeba rejestrować fotowoltaiki ani np. kuchenek gazowych.
Natomiast rejestracja pieca na paliwa stale oznacza, że trzeba też wypełnić kolejne rubryki, w której wskazujemy klasę kotła oraz opał. Do wyboru jest:
- węgiel i paliwa pochodne
- pellet drzewny
- drewno kawałkowe
- inny rodzaj biomasy
Jeśli chodzi o klasę kotła to mamy do wyboru:
- poniżej klasy 3 lub jej brak
- klasa3
- klasa4
- klasa 5
- ekoprojekt
Obowiązkowe zgłoszenie pieca
Zgłoszenie ogrzewana jest obowiązkowe. Mamy na to rok od 1 lipca w przypadku źródeł ciepła, które już istniały.
Czytaj także: Jakie piece trzeba zarejestrować
Piece kotły, pompy ciepła i inne ogrzewanie, które zostało zainstalowane po 1 lipca 2021 roku trzeba zgłosić w ciągu 14 dni. Ten termin liczy się od uruchomienia źródła, albo od dnia wymiany ogrzewania.