Jeśli nadal będziemy korzystać z zasobów tak jak teraz, to do 2050 r. będziemy potrzebować trzech Ziem. Tradycyjny, liniowy modelu ekonomiczny opiera się na schemacie „weź-wyprodukuj-zużyj-wyrzuć”. Jego podstawą jest duża ilość tanich, łatwo dostępnych materiałów i energii. Jedna z praktyk to na przykład postarzanie produktów, by sprzedać ich jak najwięcej.
Unia Europejska chce przejść do gospodarki o obiegu zamkniętym. To oznacza dzielenie się, pożyczanie (leasing), ponowne wykorzystanie, naprawę, odnawianie i recykling oraz korzystanie z produktów tak długo, jak to możliwe.
Postarzanie produktów
Propozycja to rozszerzenie dyrektywy w sprawie ekoprojektu (projektowania produktów). Europosłowie poparli zwalczanie praktyk obejmujących planowane postarzanie produktów. Chcą poprawy ich trwałości, a także wzmocnienia praw konsumentów w ramach tzw. prawa do naprawy.
Zepsuta pralka, lodówka, zmywarka. Sprawdź, co możesz zrobić
Zdaniem eurodeputowanych konsumenci mają prawo do odpowiednich informacji o wpływie na środowisko produktów i usług, które kupują. W tym celu zwrócili się do Komisji o przedstawienie propozycji walki z tzw. greenwashingiem, czyli praktyką przedstawiania się przez firmy jako bardziej przyjaznych dla środowiska niż w rzeczywistości.
Plan działania Komisji określa siedem obszarów.
Tworzywa sztuczne
Europosłowie popierają europejską strategię na rzecz tworzyw sztucznych. Celem jest doprowadzenie do zaprzestania stosowania mikrodrobin plastiku i redukcja jego wykorzystania.
Tekstylia
Do produkcji wyrobów tekstylnych potrzeba dużo surowców i wody. Teraz mniej niż 1 proc. tego typu produktów pochodzi z recyklingu.
Prawo do naprawy elektroniki
Odpady elektroniczne i elektryczne, czyli e‑odpady, to najszybciej rosnący strumień odpadów w UE. Jednocześnie mniej niż 40 proc. z nich jest poddawanych recyklingowi. Posłowie chcą, aby UE promowała dłuższą żywotność produktów dzięki możliwości ponownego użycia i naprawy.
Żywność
Szacuje się, że w UE marnuje się 20 proc. żywności. Europosłowie wezwali do zmniejszenia tej ilości o połowę do 2030 r. w ramach strategii „od pola do stołu”.
Opakowania
Do 2030 r. wszystkie opakowania na rynku UE będą ekonomicznie nadawać się do ponownego wykorzystania lub recyklingu.
Baterie i pojazdy
Proponuje się, by materiały wszystkich akumulatorów na rynku UE miały niski ślad węglowy, a ich produkcja była zgodna z prawami człowieka oraz normami społecznymi i ekologicznymi.
Budynki
Budownictwo odpowiada za ponad 35 proc. wszystkich odpadów w UE. Posłowie chcą m.in. redukcji śladu węglowego materiałów budowlanych.
Gospodarka odpadami
UE wytwarza ponad 2,5 miliarda ton odpadów rocznie, głównie z gospodarstw domowych. Posłowie wezwali kraje UE do zwiększenia wysokiej jakości recyklingu oraz odejścia od składowania i zminimalizowania spalania odpadów.