7.1 C
Warszawa
wtorek, 13 kwietnia, 2021
More

  Ostatnie

  Kup, zużyj i wyrzuć. Ten model się kończy

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Jeśli nadal będziemy korzystać z zasobów tak jak teraz, to do 2050 r. będziemy potrzebować trzech Ziem. Tradycyjny, liniowy modelu ekonomiczny opiera się na schemacie „weź-wyprodukuj-zużyj-wyrzuć”. Jego podstawą jest duża ilość tanich, łatwo dostępnych materiałów i energii. Jedna z praktyk to na przykład postarzanie produktów, by sprzedać ich jak najwięcej.

  Unia Europejska chce przejść do gospodarki o obiegu zamkniętym. To oznacza dzielenie się, pożyczanie (leasing), ponowne wykorzystanie, naprawę, odnawianie i recykling oraz korzystanie z produktów tak długo, jak to możliwe.

  Postarzanie produktów

  Propozycja to rozszerzenie dyrektywy w sprawie ekoprojektu (projektowania produktów). Europosłowie poparli zwalczanie praktyk obejmujących planowane postarzanie produktów. Chcą poprawy ich trwałości, a także wzmocnienia praw konsumentów w ramach tzw. prawa do naprawy.

  Zepsuta pralka, lodówka, zmywarka. Sprawdź, co możesz zrobić

  Zdaniem eurodeputowanych konsumenci mają prawo do odpowiednich informacji o wpływie na środowisko produktów i usług, które kupują. W tym celu zwrócili się do Komisji o przedstawienie propozycji walki z tzw. greenwashingiem, czyli praktyką przedstawiania się przez firmy jako bardziej przyjaznych dla środowiska niż w rzeczywistości.

  Plan działania Komisji określa siedem obszarów.

  Tworzywa sztuczne

  Europosłowie popierają europejską strategię na rzecz tworzyw sztucznych. Celem jest doprowadzenie do zaprzestania stosowania mikrodrobin plastiku i redukcja jego wykorzystania.

  Tekstylia

  Do produkcji wyrobów tekstylnych potrzeba dużo surowców i wody. Teraz mniej niż 1 proc. tego typu produktów pochodzi z recyklingu.

  Prawo do naprawy elektroniki

  Odpady elektroniczne i elektryczne, czyli e-odpady, to najszybciej rosnący strumień odpadów w UE. Jednocześnie mniej niż 40 proc. z nich jest poddawanych recyklingowi. Posłowie chcą, aby UE promowała dłuższą żywotność produktów dzięki możliwości ponownego użycia i naprawy.

  Żywność

  Szacuje się, że w UE marnuje się 20 proc. żywności. Europosłowie wezwali do zmniejszenia tej ilości o połowę do 2030 r. w ramach strategii „od pola do stołu”.

  Opakowania

  Do 2030 r. wszystkie opakowania na rynku UE będą ekonomicznie nadawać się do ponownego wykorzystania lub recyklingu.

  Baterie i pojazdy

  Proponuje się, by materiały wszystkich akumulatorów na rynku UE miały niski ślad węglowy, a ich produkcja była zgodna z prawami człowieka oraz normami społecznymi i ekologicznymi.

  Budynki

  Budownictwo odpowiada za ponad 35 proc. wszystkich odpadów w UE. Posłowie chcą m.in. redukcji śladu węglowego materiałów budowlanych.

  Gospodarka odpadami

  UE wytwarza ponad 2,5 miliarda ton odpadów rocznie, głównie z gospodarstw domowych. Posłowie wezwali kraje UE do zwiększenia wysokiej jakości recyklingu oraz odejścia od składowania i zminimalizowania spalania odpadów.

  - reklama -

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie