Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) na bieżąco dostaje informacje, jak pracują ukraińskie elektrownie atomowe. Poziomy promieniowania we wszystkich elektrowniach Ukrainy są w normalnym zakresie.
Dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi regularnie dostaje informacje od ukraińskiego nadzoru jądrowego. Niedawno największa ukraińska elektrownia jądrowa straciła połączenie z jedną linią energetyczną. Dwie zewnętrzne linie energetyczne, w tym jedna w stanie gotowości, są nadal dostępne dla Elektrowni Jądrowej Zaporoże. Nie ma obaw dotyczących bezpieczeństwa – przekazał ukraiński regulator.
Czytaj także: Jakie jest promieniowanie w Polsce i w Europie
Największa elektrownia jądrowa
Siły rosyjskie przejęły 4 marca kontrolę nad elektrownią jądrową Zaporoże. Ta elektrownia atomowa posiada 4 linie energetyczne wysokiego napięcia (750 kV) oraz jedną w stanie gotowości. Dwie linie zostały wcześniej uszkodzone, ale dwie pozostałe zapewniają bezpieczną pracę elektrowni. Podobnie jak inne ukraińskie elektrownie atomowe i w innych częściach świata, Zaporoże posiada również zapasowe generatory diesla.
Z sześciu reaktorów obecnie działają dwa. Zmniejszyły produkcję energii do 500 MW każdy – około połowy ich maksymalnej mocy.
Przedstawiciele rosyjskiej państwowej spółki jądrowej Rosatom nadal są obecni w elektrowni jądrowej. Jednocześnie pracuje tam wysoko wykwalifikowana ukraińska kadra. Co więcej, Ukraina nie zwróciła się do Federacji Rosyjskiej o żadne wsparcie dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych – ani techniczne, ani doradcza, ani żadne inne.
Elektrownia atomowa Czarnobyl
Siły rosyjskie przejęły na północy Ukrainy kontrolę nad elektrownią jądrową w Czarnobylu 24 lutego. Inżynierom udało się wznowić regularne dostawy energii do tego wyłączonego od dawna obiektu, ponieważ w 1986 roku miała miejsce awaria w Czarnobylu. Dopływ prądu jest jednak bardzo ważny, by utrzymać kontrolę nad systemami bezpieczeństwa.
Elektrownia atomowa w Czarnobylu straciła całe zasilanie zewnętrzne 9 marca i skorzystano wówczas z generatorów diesla w celu zapewnienia zasilania awaryjnego. Kilka dni później ukraińscy specjaliści naprawili jedną z dwóch uszkodzonych linii. Jak podaje MAEA, 14 marca wznowiono zewnętrzne dostawy energii elektrycznej.
Ukraińscy pracownicy nadal pracują w zakładzie gospodarowania odpadami promieniotwórczymi. Robią to bez przerwy od ponad trzech tygodni i nie mogą się zmieniać.
Pozostałe ukraińskie elektrownie atomowe
Jeśli chodzi o status czterech działających ukraińskich elektrowni jądrowych, to 8 z 15 reaktorów nadal działa. Jak wylicza MAEA są to reaktory:
- 2 w EJ Zaporoże,
- 3 w EJ Równe,
- 1 w EJ Chmielnickiej
- 2 w EJ Południowoukraińskiej.

Bezpieczeństwo i promieniowanie
Jeśli natomiast chodzi o zabezpieczenia, Agencja stwierdziła, że sytuacja nie zmieniła się. Dyrektor generalny Grossi powiedział, że kontynuuje konsultacje w celu uzgodnienia ram bezpieczeństwa i ochrony ukraińskich obiektów jądrowych.
Dzięki tej umowie Agencja byłaby w stanie zapewnić skuteczną pomoc techniczną w zakresie bezpiecznej eksploatacji tych obiektów.
Rafael Mariano Grossi
Agencja nie otrzymywała zdalnej transmisji danych z systemów monitoringu zainstalowanych w Elektrowni Czarnobylskiej. Za to inne ukraińskie elektrownie jądrowe przekazywały dane do centrali MAEA.