Unijne dotacje na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W tym roku po raz pierwszy rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie do zadrzewień śródpolnych, na które dostać można ponad 10 tys. zł/ha. Oprócz tego są też w 2022 r. dotacje na zalesienie. Łąki, co ważne, są jednak poza programem. Co i gdzie można posadzić? Sprawdzamy.
Lesistość w Polsce od lat się praktycznie nie zwiększa. To właśnie na terenach wiejskich jest największa szansa na posadzenie więcej drzew. Nic dziwnego, że wprowadzono unijne dotacje na zalesianie pól czy pasów między polami. Jest kilka wymogów, jakie rolnik musi spełnić, aby dostać na takie działania jednorazowe wsparcie, a potem coroczne dopłaty.
Powierzchnia zalesień dokonanych w ramach trzech programów PROW wyniosła łącznie 80,5 tys.ha. Zalesiony obszar stanowi 0,54% łącznej powierzchni użytków rolnych w gospodarstwach w Polsce, a także 0,49% łącznej powierzchni gruntów w gospodarstwach – podaje GUS.
Jak posadzić las?
Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć od 0,1 do 40 ha, a także szerokość większą niż 20 m, chyba że graniczy z lasem – wtedy szerokość pasa ziemi nie ma znaczenia.
Płatność zależy m.in. od gatunku sadzonych drzew, rodzaju gruntów, nachylenia terenu czy wyboru sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej. Wysokość stawek waha się od 8 307 zł/ha do 12 308 zł/ha. Dodatkowo na zabezpieczenie sadzonek przed zwierzyną można otrzymać 8,82 zł/mb płotu, za zabezpieczenie drzewek osłonkami – 1488 zł/ha, a za zabezpieczenie ich trzema palikami – 1132 zł/ha. Co więcej, potem przysługuje premia pielęgnacyjna przez 5 lat oraz zalesieniowa – przez 12 lat.
Działki pod zalesianie powinny znajdować się poza obszarami Natura 2000, rezerwatów przyrody, parków narodowych czy krajobrazowych lub ich otulin. Do wniosku trzeba dołączyć obowiązkowo plan zalesienia sporządzony przez nadleśniczego Lasów Państwowych.
Co posadzić?
Czytaj także: Rolnicy dostaną większe dotacje do łąk i ochrony ptaków
Kolejny wymóg dotyczy liczby sadzonek na 1 ha gruntu. Zależy to od gatunku drzewa, np. dla świerka wynosi od 3 tys. do 5 tys., a dla buka to 6 tys. – 8 tys.
Zalesienie powinno składać się z mieszanki gatunków drzew, która obejmuje co najmniej 10 proc. drzew liściastych lub trzy gatunki lub odmiany drzew, z których najrzadsze pokrywają przynajmniej 10 proc. działki. Wskazuje się je w planie zalesieniowym. Są tu drzewa objęte regionalizacją nasienną:
- jodła pospolita
- modrzew europejski
- sosna zwyczajna
- świerk pospolity
- buk zwyczajny
- brzoza brodawkowata
- dąb bezszypułkowy i szypułkowy
- olsza czarna.
Gatunki i rodzaje drzew nieobjęte regionalizacją nasienną to:
- grab zwyczajny
- jesion wyniosły
- klon jawor
- klon zwyczajny
- lipa drobnolistna
- wiąz.
Natomiast lista drzew domieszkowych obejmuje 29 pozycji – od bzu po wierzbę.
Jaka jest definicja zadrzewienia śródpolnego?
Przede wszystkim zadrzewienia śródpolne dotyczy działki wąskiej i długiej. Zadrzewienia śródpolne tworzy się w formie szpalerów, pasów drzew lub krzewów. Działka powinna mieć powierzchnię 0,1–0,5 ha oraz mieć szerokość od 4 do 20 m. Oprócz tego nie mogą być na niej stwierdzone usunięcia drzew lub krzewów w okresie 12 miesięcy poprzedzających wykonanie zadrzewienia.
Płatność zależy nie od gatunku drzewa tylko od liczby sadzonek. Można otrzymać od 1,5 tys. zł do 2,5 tys. zł.
Wysokość tej jednorazowej dopłaty zależy od ukształtowania terenu. W przypadku standardowych gruntów i korzystnych warunków wynoszą 10 892 zł/ha. Natomiast gdy zadrzewienie ma być wykonane na powierzchni o nachyleniu terenu powyżej 12° jest to już 13 664 zł/ha. Co więcej, rolnik na ten grunt pobiera później też dopłaty bezpośrednie.
Na zalesienie łąki dopłaty nie dostaniesz. Na choinki też nie
Dotacje na zalesienie obejmują tylko grunty wykazane w ewidencji jako grunty rolne, w dodatku użytkowane jako orne lub sady lub grunty z sukcesją naturalną. Łąka lub pastwisko (trwały użytek zielony) nie kwalifikuje się więc do takiego dofinansowania. Natomiast zadrzewienia śródpolne dotyczą tylko gruntów ornych.
Dotacje unijne do zalesiania nie przysługują na założenie plantacji choinek.
Nie ma możliwości przywrócenia do użytkowania rolniczego zalesionego gruntu. Jeżeli zalesienie zostanie zlikwidowane przed upływem 5 lat licząc od dnia wypłaty wsparcia na zalesienie, to rolnik ma obowiązek zwrócić to wsparcie, które otrzymał do powierzchni zlikwidowanej uprawy leśnej.