Po raz pierwszy perowskity wykorzystano komercyjnie w Polsce. Lamele czyli łamacze światła z ogniwami perowskitowymi zastosowano w Lublinie. Chronią budynek przed przegrzaniem i wychłodzeniem, a przez to znacząco redukują koszt eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania. Jednocześnie produkują czystą energię z promieniowania słonecznego.
Lamele to takie lepsze żaluzje, które jednocześnie produkują prąd. Automatycznie dostosowują się do położenia słońca. Kto by ich nie chciał takich mieć? Na początek zdecydował się na nie producent systemów aluminiowych.
Czujniki w lamelach śledzą słońce
W Lublinie lamele zainstalowała w swojej fabryce firma Aliplast. Jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Automatykę do sterowania położeniem lameli względem pozycji Słońca dostarczył Somfy (czyli dawny Philips). System Animeo współpracuje z instalowaną na dachach stacją pogodową i w ten sposób wykorzystuje aktualizowane na bieżąco dane meteorologiczne do „śledzenia słońca” i zmiany ustawienia paneli. Wszystko po to, aby zapewnić efektywność energetyczną oraz zagwarantować komfort cieplny i ochronę przed zbyt ostrym światłem.
Lamele zawierające perowskity zamieszczono na konstrukcji aluminiowej dostarczonej właśnie przez Aliplast.
Implementacja systemu możliwa jest na każdym rodzaju budynku. Dlatego uważam, że jest to początek rewolucji w świecie fotowoltaiki. – Jan Kidaj prezes Aliplast.
Łamacze światła są elementem systemów Building Applied Photovoltaics (BAPV), czyli instalacji fotowoltaicznych montowanych na budynkach biurowych, centrach handlowych, magazynach czy fabrykach. Saule Technologies dostosowuje technologię do preferencji klientów, począwszy od użytego materiału, jak aluminium, drewno, szkło czy tworzywa sztuczne, przez kształt i szerokość, po kolor.
Co to są perowskity?
Ogniwa perowskitowe są elastyczne, lekkie, ultracienkie i półprzezroczyste. Mogą produkować energię nawet przy słabym świetle, na przykład sztucznym. W dodatku, w odróżnieniu od paneli krzemowych, są wydajne nawet wtedy, gdy promienie słoneczne padają pod innym kątem niż 90 stopni. Jako podłoże mogą mieć różne powierzchnie, nawet folię lub tekstylia. Ogniwa perowskitowe. Dzięki tej przewadze nad ogniwami krzemowymi, a także bardzo małej wadze, można je montować nawet na pionowych elementach elewacji i w kolorach dopasowanych do fasady budynków.
Czytaj także: Perowskity z polskiej fabryki
W Lublinie trzy firmy podpisały list intencyjny o współpracy pomiędzy Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy. Ustaliły wspólny kierunek rozwoju i przedstawiły plan kolejnych komercyjnych wdrożeń lameli.