W każdą pierwszą niedzielę miesiąca w miejscowości Kiermusy, niedaleko Tykocina, odbywa się jarmark staroci i rękodzieła. Sprzedający, na ogół okoliczni mieszkańcy Podlasia, przywożą na sprzedaż wszystko, co znajdą w swoim obejściu. Dosłownie wszystko – od zardzewiałego gwoździa po drewniany domek na kółkach, połamane rowery i wygięte łyżki, monidła i przedwojenne kilofy znalezione gdzieś w lasach.
Czy rzeczywiście potrzebujemy tylu rzeczy? Jak nie kupować na wyrost? To nie jest takie proste.
Na czym polega minimalizm
Minimalista to osoba, która gromadzi wokół siebie nie więcej niż 100 przedmiotów – twierdzi amerykański twórca Leo Babauta, minimalista, autor książek i trener. Tak, rozglądając się, myślisz: jak to jest możliwe? Samych łyżek w szufladzie uzbiera się kilka tuzinów, bez zaglądania do szafy czy garażu…
Życie minimalisty pozbawione jest wszystkiego, co zbędne, by zrobić miejsce na to, co uwielbiasz i co sprawia ci przyjemność.
„Minimalizm. Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną” Leo Babauta
Skąd jednak wiadomo, co jest zbędne? Jak zacząć być minimalistą? Kluczem minimalizmu nie jest tych 100 rzeczy, ale podejście do rzeczy.
Korzystaj, nie posiadaj
Minimalizm polega na byciu zadowolonym od tego, co się ma, bez próby dorównywania innym ludziom, trendom, legendom lub wierze. Minimalista unika zakupów pod wpływem reklam. Proste prawda? Jeżeli masz 1000 rzeczy ale z nich korzystasz, to bardzo dobrze, jesteś minimalistą, nie musisz podążać na przykład za guru minimalistów Leo Babautą, który deklaruje, że korzysta z zaledwie 42 rzeczy (obrączkę, dowód osobisty, klucze, dwa notatniki Moleskine, rower, kask, po trzy pary: dżinsów, innych spodni, koszulek z długimi rękawami oraz 13 koszul, pięć T‑shirtów, pasek, golarkę, szczoteczkę do zębów i krem do golenia, buty do biegania, japonki, martensy, sandały).
Czytaj także: Co nam rzeczywiście jest potrzebne?
Codzienne nawyki
Zacznijmy nietypowo od przeczytania książki (lub obejrzeniu serialu na Netflix na podstawie książki): Marie Kondo „Magia sprzątania“. Marie pomaga zrobić pierwszy krok. Bo od sprzątania należy zacząć.