Na nadejście wiosny przygotowują się ogrody botaniczne w całym kraju. Są galerie wiosennych fotografii, cykle filmów o roślinach, ptakach i owadach oraz wydłużone godziny zwiedzania. Ogród botaniczny to dobre miejsce na spędzenie pierwszego dnia wiosny.
Warszawa
Otwarcie sezonu w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego pokrywa się z Pierwszym Dniem Wiosny.
Czytaj więcej: Przyroda przypomina dzieciństwo
21 marca o godz. 10.00 dla zwiedzających otwarte zostaną ogrodowe szklarnie. W kolejnych godzinach odbędą się spacery i pokazy botaniczne. „Ptaki i krzaki” – to hasło spaceru ornitologicznego. Zaplanowano także pokaz „Wiosenne miniogródki”. Spacery botaniczne zatytułowano: „Drzewa i krzewy wczesną wiosną”, „Geofity czyli wiosna w Ogrodzie Botanicznym” oraz „Barwne kobierce najwcześniej zakwitających roślin cebulowych”.
W ogrodzie prowadzone będą również konsultacje na temat ekologii. Udział w wydarzeniach jest limitowany (15 uczestników).
Powsin
Na nadejście wiosny przygotowuje się ogród botaniczny PAN w Powsinie. Od marca jest otwarty dłużej. Pierwszych oznak wiosny można szukać w ogrodzie, natomiast przedsmak lata i klimat tropików zapewnia oranżeria, gdzie kwitną już m.in. kamelie. Od strony Lasu Kabackiego otwarta zostanie nowa brama do ogrodu.
Zanim ruszy sezon mają zakończyć się prace modernizacyjne, które mają na celu m.in. ułatwienie poruszania się osobom niepełnosprawnym.
Poznań
Godziny otwarcia wydłużył też Ogród Botaniczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pojawiły się już pierwsze geofity. Kilka ciepłych, słonecznych dni po odpuszczeniu mrozów sprawiło, że w ogrodzie kwitną przebiśniegi, ranniki i kilka pierwszych krokusów.
Botanicy lada dzień spodziewają się rozwinięcia kwiatów przez wawrzynki. Jak przekonują na stronie internetowej ogrodu: „aura zachęca do spacerów, które umilają wiosennie brzmiące odgłosy ptaków; nad głowami lecą klucze gęsi, żurawie, donośnie rozbrzmiewa radosny chichot dzięcioła zielonego”.
Bydgoszcz
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy rozpoczął cykl filmików popularyzujących wiedzę o roślinach i nie tylko. „Przyrodnicze ABC” to także okazja do opowiedzenia o gniazdujących w ogrodzie ptakach, zwyczajach żyjących tam ssaków, pożytecznych zapylaczach, czy sezonowych pracach ludzi. Edukatorzy przybliżają też podstawowe pojęcia naukowe.