- reklama -
Strona głównaEnergiaSkąd Polska importuje gaz? Rewolucja...

Skąd Polska importuje gaz? Rewolucja jest konieczna

Polska znalazła się na 7. miejscu na świecie pod względem importu paliw kopalnych z Rosji od początku wojny w Ukrainie – podsumowała organizacja CREA. Import gazu z Rosji pokrywa około połowy krajowego zapotrzebowania. Tymczasem możemy podjąć kroki, by to zmienić.

Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) przygotował opracowanie o imporcie paliw kopalnych po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od początku inwazji za pośrednictwem statków i rurociągów wyeksportowano z Rosji paliwa kopalne o wartości 63 mld euro. Z tego Unia Europejska odpowiada aż za 71 proc., ponieważ zapłaciła Rosji ok. 44 mld euro – podliczyła organizacja. Co prawda spadł import węgla i ropy z Rosji, ale jednocześnie o 70 proc. wzrósł import drogą morską gazu skroplonego LNG.

Na pierwszym miejscu pod względem importu gazu, ropy i węgla z Rosji są Niemcy, na kolejnym – Włochy, a na trzecim – Chiny. Polska znalazła się na miejscu 7.

Teraz to się zmieni, ponieważ rosyjski Gazprom wstrzymał 27 kwietnia eksport gazu do Polski.

Skąd Polska bierze gaz?

Pytanie o to, skąd wziąć gaz rozgrzewa debatę w Polsce. Co ważne, lukę po Rosjanach można wypełnić nie tylko importem gazu, ale także zmianą zachowań i źródeł energii.

W przypadku gazu łatwiej znaleźć informacje o drogach importu niż o dokładnych źródłach. W kraju zużywamy ok. 20 mld metrów sześciennych gazu. Import odpowiada za 84 proc. Gazociągiem Jamalskim importowaliśmy rocznie ok. 10 m3. Jest to więc połowa naszego zużycia.

Kolejne duże “źródło” dostaw to terminal LNG w Świnoujściu. W ubiegłym roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło ok. 4 mld m3 gazu przez ten terminal LNG, co według spółki odpowiada jednej czwartej importu, ale ta ilość może wzrosnąć o około połowę. Są to dostawy realizowane między innymi z Kataru, USA, Norwegii.

Gaz otrzymujemy ponadto przez rewers na granicy z Niemcami. W tym roku uruchomiony zostanie też GIPL – połączenie gazowe z Litwą, a do tej pory importujemy gaz LNG z gazoportu w Kłajpedzie autocysternami. Najbardziej jednak liczymy na Baltic Pipe, który ma ruszyć w październiku, a od przyszłego roku docelowo dostarczać 10 mln m3 gazu. W ten sposób gaz ze złóż norweskich ma zastąpić rosyjski.

Czytaj także: Baltic Pipe uzyskał nowe pozwolenie środowiskowe

Jak zredukować gaz w domach?

Forum Energii wymienia kroki, jakie możemy zrobić, by ograniczyć zużycie gazu w ciepłownictwie. Część z nich wcześniej już przedstawiła Międzynarodowa Agencja Energii. Słowa-klucz to oszczędność i elektryfikacja. W domach możemy:

  • Wymienić kuchenkę gazową na płytę indukcyjną
  • Przykręcić ogrzewanie
  • Ocieplić dom poprzez termomodernizację
  • Zamontować kolektory słoneczne
  • Zainwestować w pompę ciepła – jeśli wymieniamy ogrzewanie albo budujemy dom
  • Przyłączyć budynek do sieci ciepłowniczej. W miastach nadal całe kamienice i bloki ogrzewają się gazem i to nawet tam, gdzie jest dostęp do sieci ciepłowniczej.

Czytaj także: Elektryczny dom: płyta indukcyjna zamiast gazowej

Jeździmy na ropie z Rosji

Jednocześnie warto wiedzieć, że nadal importujemy ogromne ilości ropy z Rosji. Polski port Gdańsk jest w pierwszej piątce, pod względem przyjętych z Rosji paliw kopalnych.

Duże koncerny naftowe, przedsiębiorstwa energetyczne i przemysłowe nadal kupowały rosyjskie paliwa kopalne po wybuchu wojny. Ekolodzy prześledzili dostawy do zakładów lub na statki powiązane z firmami naftowym. Wynika z ich że dużym odbiorcą był PKN Orlen. Polski koncern nie kryje zresztą, że nadal realizuje kontrakty importu ropy, a mogą to skończyć tylko solidarne, unijne sankcje. Jak powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego ekspert Orlenu Adam Czyżewski, problemem nie będzie zakaz importu ropy, tylko jej cena. Natomiast w przypadku gazu jest zdecydowanie inaczej.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł