W Danii wznowiono prace budowlane na wstrzymanych odcinkach lądowej części gazociągu Baltic Pipe. To nim ma popłynąć do Polski gaz z norweskich złóż. W założeniu pozwoliłoby zakończyć to kontrakt z Gazpromem w tym roku.
Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe. Poprzednie w maju ubiegłego roku zakwestionowała Duńska Rada Apelacyjna ds. Środowiska i Żywności. Wskazała, że wydane w 2019 roku pozwolenie nie chroniło w wystarczającym stopniu popielic, myszy brzozowych i nietoperzy. Chodziło o ich ochronę podczas budowy 210-kilometrów rurociągu przez Danię.
Pozwolenie środowiskowe dla Baltic Pipe
Nowe pozwolenie środowiskowe zawiera kilka dodatkowych wymagań. Dotyczą one ochrony dzikiej przyrody w trakcie budowy i po jej zakończeniu.
Oczywiście jesteśmy bardzo zaangażowani w ochronę przyrody podczas budowy Baltic Pipe. Przeszliśmy już bardzo dokładny proces, który teraz został dopracowany. Cieszę się, że uzyskaliśmy pozwolenie środowiskowe, które w szczegółowo opisuje środki ostrożności, które będziemy musieli podjąć, aby chronić niektóre gatunki w naszych obszarach pracy”
Søren Juul Larsen, kierownik projektu Baltic Pipe Project w Energinet.
Teraz Energinet, duński partner polskiego Gaz System w projekcie, może wznowić budowę inwestycji we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego oraz w zachodniej części wyspy Fionii.
Prace rozpoczną się więc natychmiast. Dotyczą odcinak o długości 40 km od tłoczni Egtved do cieśniny Little Belt oraz odcinka 38 km od Middelfart do Brylle.
Kiedy popłynie pierwszy gaz
Zgodnie z deklaracjami, pierwotny termin uruchomienia gazociągu ma być utrzymany. Natomiast opóźnienie związane z uchyleniem decyzji środowiskowej spowodowało, że przedstawiono dwa terminy uruchomienia gazociągu.
Początkowo od 1 października 2022 r. Baltic Pipe będzie działał z częściową przepustowością, która wyniesie 2–3 mld m3 w ujęciu rocznym. Wówczas wykorzysta części istniejącego systemu przesyłowego gazu w Danii. Jednocześnie spodziewa się, że 1 stycznia 2023 r. cały gazociąg będzie działał już z pełną roczną przepustowością w ilości 10 mld m3.
Czytaj także: Polska chce zakończyć import gazu z Rosji
Zastąpić gaz z Rosji
Budowa gazociągu w Polsce przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem – informuje Gaz System. Ostatecznie 1 października 2022 r. pierwszy gaz z Szelfu Norweskiego popłynie do Polski.
Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii.
Polska w ubiegłym roku zaimportowała około 9 mln m3 gazu z Rosji, co stanowi ok. 60 proc. naszego importu.