Rząd wycofuje się z zaostrzenia norm jakości węgla. Zostaje nazwa ekogroszek, która wielu Polaków wprowadza w błąd, ponieważ kojarzy się niesłusznie z ekologią. Sprzedawcy oferują też „ekomiał“, a będą mogli sprzedawać gospodarstwom domowym także zwykły miał węglowy – wynika z zapowiedzi ministerstwa.
Miał węglowy został zakazany w sprzedaży gospodarstwom domowym dwa lata temu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska teraz zamierza czasowo pozwolić, by Polacy kupowali taki węgiel. Chodzi o miały o wymiarze ziarna 1 ÷ 31,5 mm. Teraz minimalny wymiar ziarna wynosi 3 mm.
Minister Anna Moskwa uzasadnia projekt zniesienie zakazu sprzedaży miału węglowego obecną wyjątkową sytuacją, czyli wojną za naszą wschodnią granicą. Embargo wprowadzone przez rząd na import węgla z Rosji spowodowało, że Polacy mogą mieć problem z kupnem na zimę węgla opałowego. To – zdaniem minister Moskwy – może się przyczynić do wzrostu ubóstwa energetycznego, ale również obniżenia standardów środowiskowych.
Miał, ekomiał, ekogroszek
Niestety, spalanie miału w domowych piecach także przyczyni się do pogorszenia jakości powietrza i co za tym idzie – wpływu na zdrowie Polaków. W rozporządzeniu z 2018 roku zawartość popiołu dla miału węglowego ustalono do 28 proc., wilgotność – do 24 proc.
Dla porównania, sprzedawany obecnie ekomiał (ziarna od 3 mm) ma maksymalnie 12 proc. popiołu, podobnie jak ekogroszek (ziarna od 5 mm). Ekomiał ma wilgotność do 20 proc., a ekogorszek – do 15 proc. Oba te rodzaje paliw mają niższą zawartość siarki niż miał węglowy.
Zakaz miału węglowego w uchwale antysmogowej
Warto jednak podkreślić, że wojewódzkie uchwały antysmogowe zwykle wprowadzają zakaz spalania miału węglowego.
Czytaj także: Czyste Powietrze. Zobacz uchwały antysmogowe w 2021 r.
Jest w nich wprost zapisany zakaz spalania w piecach i kotłach paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. Na przykład mazowiecka uchwała antysmogowa zakazuje spalania węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0–3 mm.
W praktyce wyegzekwowanie uchwał smogowych przy dopuszczeniu miału węglowego do sprzedaży gospodarstwom domowym będzie trudne.
Warto przypomnieć, że sprzedawcy węgla byli przeciwni zaostrzeniu norm jakości paliw stałych, podczas gdy Ministerstwo Zdrowia wskazywało na konieczność ograniczenia trucia Polaków z domowych kominów. Podobnie ekolodzy piętnją mylące nazwy ekogroszek i ekomiał, które z ekologią nie mają nic wspólnego.