Ruszyła trzecia edycja programu Moja Woda. Wnioski składamy do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wnioski wypełnia się przez internet.
Nabór wniosków w programie Moja Woda rozpoczął się 3 sierpnia. Właściciele lub współwłaściciele nieruchomości z domem jednorodzinnym mogą uzyskać dofinansowanie na instalacje, które pozwalają zatrzymywać deszczówkę. Zebrane wody opadowe lub roztopowe nie uciekają do kanalizacji, lecz służą do nawadniania, podlewania roślin w ogrodach oraz do innych celów bytowych i gospodarczych.
Dotacja wynosi 6 tys. zł i obejmuje do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Obejmuje to zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji nawadniania czy innego wykorzystywania wód opadowych. W to wliczane są także koszty adaptacji elementów już istniejących.
Czytaj także: Jak wykorzystać wodę deszczową w domu? NCBR szuka chętnych
Dotacje z programu Moja Woda obejmują komponenty, które służą do:
- zbierania wód opadowych,
- gromadzenia deszczówki w zbiornikach i tzw. „oczkach wodnych”,
- retencji wody gruncie i na dachach
- wykorzystywania zebranej wody za pomocą pomp, przewodów, filtrów, zraszaczy i innych urządzeń.

Moja Woda: składasz wniosek w PDF
Aby skorzystać z programu Moja Woda, należy założyć konto na portalu beneficjenta na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Następnie trzeba pobrać i wypełnić aktywny wniosek PDF, dostępny po lewej stronie w zakładce „MOJA WODA. Po zakończeniu wypełniania należy sprawdzić poprawność wpisanych danych.
Wypełniony wniosek wysyła się do WFOŚiGW przez skrzynkę podawczą, dostępną na portalu beneficjenta. Wydrukowany formularz wniosku wraz z załącznikami należy podpisać i dostarczyć w wersji papierowej do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Budżet trzeciej edycji programu Moja Woda ok. 100 mln zł – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. To oznacza, że warto się z tym pospieszyć.