Tylko jeden kraj na świecie jest na dobrej drodze do podjęcia działań ratowania klimatu i ograniczenia globalnego ocieplenia o nie więcej niż 1,5°C. Żaden kraj należący do G20 czyli grupy najbogatszych państw świata, nie ma odpowiedniej polityki klimatycznej. Raport na temat tego, jak wypada porozumienie paryskie w praktyce, przygotowała organizacja Climate Action Tracker.
Spośród 37 krajów ocenianych przez CAT tylko Gambia podjęła działania na rzecz klimatu zgodne z porozumieniem paryskim. W przypadku kolejnych 7 krajów: Kostaryki, Etiopii, Kenii, Maroka, Nepalu, Nigeria i Wielkiej Brytanii ogólne działania na rzecz klimatu są „prawie wystarczające“. To oznacza, że wymagają umiarkowanej poprawy.
Porozumienie paryskie w martwym punkcie
Nadal jednak trzy czwarte krajów ocenianych przez CAT ma znaczne luki w działaniach na rzecz klimatu.
Czytaj także: Ocieplanie klimatu może przekroczyć 1,5°C w najbliższych latach
Gambia na początku tego tygodnia przedłożyła swój zaktualizowany narodowy cel do ONZ, wyznaczając do 2030 r. plan obniżenia emisji o 47,2 proc. poniżej poziomów BAU, czyli business as usual. Unia Europejska i Stany Zjednoczone, znacznie zaktualizowały swoje cele klimatyczne.
Szczególne obawy budzą Australia, Brazylia, Indonezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Rosja, Singapur, Szwajcaria i Wietnam ponieważ w ogóle nie udało im się podnieść ambicji, przedstawiając te same lub nawet mniej ambitne cele na 2030 r. niż te, które wysunęli w 2015 r. Kraje te muszą przemyśleć swój wybór – Bill Hare, dyrektor generalny Climate Analytics, partnera CAT.
Badanie wykazało również, że tempo aktualizacji celów do 2030 r. dotyczących działań na rzecz klimatu utknęło w martwym punkcie. Od maja tego roku, a żaden z głównych emitentów ani gospodarka nie przedstawiła nowych celów. Szacuje, że emisje CO2 będą w 2030 roku mniej więcej takie same jak teraz. Tymczasem powinny zmaleć o połowę.
Węgiel i gaz mają się dobrze
Chiny i Indie mają ogromne plany inwestycji węglowych. Również Azja Południowo-Wschodnia, w tym Indonezja, Wietnam, Japonia i Korea Południowa nadal planują korzystać z najbardziej zanieczyszczających paliw kopalnych.
Gaz tymczasem jest promowany jako „paliwo pomostowe”, a CAT podkreśla, że należy go jak najszybciej wycofać. Australia, największy światowy eksporter gazu, nadal wydaje pieniądze na rozwijające się projekty gazowe. Nawet UE nadal planuje przeznaczyć środki na nową infrastrukturę gazową.
W związku z tym świat jest na dobrej drodze, aby emitować w 2030 roku dwa razy więcej, niż wymaga tego limit 1,5°C.
Porozumienia klimatyczne. Czy mają sens w sytuacji, gdy największe gospodarki lub jedne z większych nie przystępują do nich? Świat zmierza ku zagładzie, ze względu na brak jednomyślności. Bo jak zmusić Brazylię, aby wstrzymała wycinkę Amazonii? Jak zmusić Rosję do porzucenia węgla? Stany Zjednoczone, Chiny? Czy te kraje w ogóle robią coś w sprawie ochrony klimatu? Pojedyncze małe powierzchniowo państwa będą się wykrwawiać w imię ekologii i dbałości o środowisko, podczas gdy więksi będą truć nadal… Brak spójnej polityki środowiskowej powoduje, że ziemia i jej klimat oraz środowisko stoją na życiowym zakręcie…