- reklama -
Strona głównaKlimatTylko jeden kraj...

Tylko jeden kraj na dobrej drodze do uratowania klimatu

Przeczytasz w 3 min.

Tylko jeden kraj na świecie jest na dobrej drodze do podjęcia działań ratowania klimatu i ograniczenia globalnego ocieplenia o nie więcej niż 1,5°C. Żaden kraj należący do G20 czyli grupy najbogatszych państw świata, nie ma odpowiedniej polityki klimatycznej. Raport na temat tego, jak wypada porozumienie paryskie w praktyce, przygotowała organizacja Climate Action Tracker.

Spośród 37 krajów ocenianych przez CAT tylko Gambia podjęła działania na rzecz klimatu zgodne z porozumieniem paryskim. W przypadku kolejnych 7 krajów: Kostaryki, Etiopii, Kenii, Maroka, Nepalu, Nigeria i Wielkiej Brytanii ogólne działania na rzecz klimatu są „prawie wystarczające”. To oznacza, że ​​wymagają umiarkowanej poprawy.

Porozumienie paryskie w martwym punkcie

Nadal jednak trzy czwarte krajów ocenianych przez CAT ma znaczne luki w działaniach na rzecz klimatu.

Czytaj także: Ocieplanie klimatu może przekroczyć 1,5°C w najbliższych latach

Gambia na początku tego tygodnia przedłożyła swój zaktualizowany narodowy cel do ONZ, wyznaczając do 2030 r. plan obniżenia emisji o 47,2 proc. poniżej poziomów BAU, czyli business as usual. Unia Europejska i Stany Zjednoczone, znacznie zaktualizowały swoje cele klimatyczne.

Szczególne obawy budzą Australia, Brazylia, Indonezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Rosja, Singapur, Szwajcaria i Wietnam ponieważ w ogóle nie udało im się podnieść ambicji, przedstawiając te same lub nawet mniej ambitne cele na 2030 r. niż te, które wysunęli w 2015 r. Kraje te muszą przemyśleć swój wybór – Bill Hare, dyrektor generalny Climate Analytics, partnera CAT.

Badanie wykazało również, że tempo aktualizacji celów do 2030 r. dotyczących działań na rzecz klimatu utknęło w martwym punkcie. Od maja tego roku, a żaden z głównych emitentów ani gospodarka nie przedstawiła nowych celów. Szacuje, że emisje CO2 będą w 2030 roku mniej więcej takie same jak teraz. Tymczasem powinny zmaleć o połowę.

Węgiel i gaz mają się dobrze

Chiny i Indie mają ogromne plany inwestycji węglowych. Również Azja Południowo-Wschodnia, w tym Indonezja, Wietnam, Japonia i Korea Południowa nadal planują korzystać z najbardziej zanieczyszczających paliw kopalnych.

Gaz tymczasem jest promowany jako „paliwo pomostowe”, a CAT podkreśla, że należy go jak najszybciej wycofać. Australia, największy światowy eksporter gazu, nadal wydaje pieniądze na rozwijające się projekty gazowe. Nawet UE nadal planuje przeznaczyć środki na nową infrastrukturę gazową.

W związku z tym świat jest na dobrej drodze, aby emitować w 2030 roku dwa razy więcej, niż wymaga tego limit 1,5°C.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Domowa turbina i panel wiatrowy – polskie technologie

Zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego wygrał milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. W konkursie nagrodę specjalną...

Żabka z pszczołami, Biedronka z wilkami

Dbałość o przyrodę nie ma nic wspólnego z rozdawaniem gadżetów z pluszakami. Biedronka postanowiła zainwestować w prawdziwą ochronę gatunków dzikich zwierząt: żubra, wilka, rysia,...

Wodorowy kocioł ogrzeje domy?

Niderlandzka firma z branży grzewczej skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100 proc. wodoru. Czy znajdzie na niego chętnych? BDR Thermea Group z...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...