W tym roku 1 lipca zaczyna się spis pieców. Centralny rejestr pieców i kotłów ma pomoc w walce ze smogiem. To oznacza obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewany domy, mieszkania i inne lokale. Dotyczy to każdego, kto ogrzewa mieszkanie, domek na działce, warsztat, garaż, biuro, albo inne budynki niemieszkalne. Kto w praktyce będzie musiał składać deklarację i gdzie? Wyjaśniamy.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ruszy od 1 lipca 2021 roku. Wtedy rozpoczyna się ewidencja pieców, kotłów i wszelkich innych źródeł ogrzewania. Obowiązku składania deklaracji pilnuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. To na stronie tego urzędu znajdziemy wszystkie informacje dotyczące tego, jak ma wyglądać rejestracja pieca węglowego, gazowego, kominka i innych źródeł ciepła.
Czytaj: Jakie piece trzeba będzie zarejestrować?
Kogo obejmie rejestr pieców i kotłów?
Deklaracje dotyczące ogrzewania wypełnia właściciel budynku. Są dwa formularze – dla budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Jeśli więc jesteśmy właścicielem domu czy domku letniskowego, to sprawa jest jasna – wypełniamy formularz dla budynku mieszkalnego.
Jeśli mamy mieszkanie w bloku, kamienicy czy innym budynku wielorodzinnym, to spis pieców przeprowadzi zarządca. To oznacza, że spółdzielnia albo wspólnota wypełni deklarację w imieniu wszystkich mieszkańców. Tak jest, gdy budynek ma jedno źródło ogrzewania, np. cały blok podłączony jest do sieci ciepłowniczej. Zdarza się jednak, że w jednym bloku nie ma wspólnego ogrzewania, wtedy zarządca zbiera informacje od wszystkich i wypełnia deklarację. W formularzu można zgłosić wiele źródeł.
Może się też zdarzyć, że mimo wspólnego ogrzewania dla wszystkich mieszkańców bloku czy kamienicy, ktoś na własną rękę zamontował sobie dodatkowe źródło, np. kominek czy kozę. Wtedy musi to zgłosić zarządcy, który wypełnia deklarację do CEEB. Jeśli natomiast zarządca nic nie wie o dodatkowym źródle ciepła, właściciel mieszkania musi sam to zgłosić do urzędu.
Jakie budynki obejmie spis pieców 2021?
Centralny rejestr pieców i kotłów dotyczy wszystkich budynków, gdzie stosuje się ogrzewanie. Liczą się też wszystkie źródła spalania paliw do mocy 1 MW (1000 kW). Ewidencja pieców obejmie następujące budynki i lokalne niemieszkalne:
- Biura
- Muzea i biblioteki
- Piekarnie, wędzarnie, budynki i lokale gastronomiczne
- Szkoły i instytucje badawcze
- Budynki / lokale handlowo-usługowe
- Szpitale i zakłady opieki medycznej
- Dworce i terminale1
- Budynki / lokale kultury fizycznej
- Garaże
- Szklarnie, tunele foliowe
- Kotłownie, ciepłownie i elektrociepłownie
- Gospodarstwa rolne
- Budynki / lokale przemysłowe
- Kościoły i miejsca kultu religijnego
- Zbiorniki, silosy i budynki / lokale magazynowe
- Obiekty budowlane wpisane do rejestru zabytków i objęte indywidualną ochroną konserwatorską
- Ogólnodostępne obiekty kulturalne
- Pozostałe budynki / lokale niemieszkalne, gdzie indziej nie wymienione
Ile jest czasu na zarejestrowanie pieca, kominka czy kotła?
W przypadku już istniejących źródeł ogrzewania czas na ich rejestrację wynosi 12 miesięcy. Liczy się to od 1 lipca 2021 roku. Natomiast w nowo zbudowanych budynkach, gdzie po 1 lipca uruchomiono źródło ciepła, czas ten wynosi tylko 14 dni.
Jeśli właściciel lub zarządca zaniedba rejestrację pieców i ogrzewana, może zapłacić grzywnę do 5 tys. zł.
Po co jest tworzona ewidencja pieców?
Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków wprowadziła zmiana ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Spis pieców jest pierwszym krokiem do stworzenia większej bazy.
Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której gmina będzie mogła realizować polityki mające na celu poprawę jakości powietrza.
Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego
Centralny rejestr pieców i kotłów będą tworzyli urzędnicy gmin i miast. Można więc wypełnić deklarację papierową i wysłać ją albo zanieść do gminy. Można też będzie złożyć deklarację przez internet, na stronie GUNB. Rejestr pieców ma ruszyć 1 lipca.