- reklama -
Strona głównaŚwiatFrancuzom może nie starczyć własnej...

Francuzom może nie starczyć własnej energii elektrycznej

Niskie temperatury sprawiają, że francuski operator sieci elektroenergetycznej wysłał alert do mieszkańców. Zachęca do oszczędzania energii i zrobienia w weekend prania. Wszystko przez to, że w poniedziałek 4 kwietnia spodziewa się dużego zapotrzebowania na energię. Nie ma natomiast obawy o przerwy w dostawach prądu.

RTE zapowiada, że 4 kwietnia w poniedziałek rano sytuacja w systemie elektroenergetycznym może być napięta. Chodzi o równowagę między zużyciem a produkcją energii elektrycznej. RTE przypomina, że ​​każdy: gospodarstwa domowe, firmy lub społeczności, może pomóc zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Podpowiada, że można podjąć odpowiednie działania podczas szczytowego zużycia zaplanowanego między 06:00 a 12:00 w poniedziałek rano.

Spokojnie, przerwy w dostawie prądu nie będzie

Ze względu na spadek temperatur zużycie energii elektrycznej we Francji w poniedziałek 4 kwietnia 2022 r. i może osiągnąć 73 tys. MW około godziny 9.00. Produkcja energii elektrycznej powinna wynosić natomiast 65 tys. MW. Część elektrowni jądrowych nie pracuje, co wynika z ich przeglądów, konserwacji czy sprawdzania pod kątem awarii. Jednocześnie Francja powinna być w stanie zaimportować do 11 tys. MW.

RTE nie przewiduje jednak przerw w dostawie prądu, chyba że w weekend “wystąpią nieprzewidziane okoliczności”. RTE zaktualizuje swoje analizy w niedzielę. Z jednej strony weźmie pod uwagę najnowsze prognozy pogody, a z drugiej poziom produkcji energii elektrycznej.

Czytaj także: Francja z zakazem lotów na krótkich trasach

Lepiej zrobić pranie w weekend niż w poniedziałek

Francuski operator sieci RTE prosi firmy i społeczności o ograniczenie zużycia energii w szczególności między 07:00 a 10:00 w poniedziałek 4 kwietnia rano. Prosi Francuzów, którzy tylko mogą przesunąć zużycie energii elektrycznej o przesunięcie korzystania z urządzeń, takich jak zmywarki lub pralki, na weekend.

W pracy lub w domu każdy może oszczędzać energię. Na stronie monecowatt.fr RTE podaje przykłady. We Francji popularne jest ogrzewanie elektryczne, więc obniżając temperaturę w ciągu dnia, podczas nieobecności, można zmniejszyć zużycie prądu. Kolejne kroki to całkowite wyłączenie urządzeń w trybie czuwania i oczywiście ograniczenie włączonych świateł w pomieszczeniu. Te gesty mogą mieć realny wpływ.

Na przykład, jeśli wszyscy Francuzi wyłączą żarówkę, prowadzi to do oszczędności w zużyciu energii elektrycznej o 600 MW, czyli w przybliżeniu w zużyciu energii w mieście takim jak Tuluza.

RTE

Ponadto w obecnym kontekście energetycznym każde zmniejszenie zużycia energii elektrycznej umożliwia ograniczenie wykorzystania środków wytwarzania energii elektrycznej z gazu. Rzeczywiście, zmniejszenie zużycia prowadzi do ograniczenia wykorzystania elektrowni gazowych i przyczynia się do oszczędzania zapasów gazu na przyszłą zimę – czytamy na stronie RTE.

Obywatelskie zarządzanie systemem elektrycznym

Usługa EcoWatt to rozwiązanie, które pomaga Francuzom zrozumieć, jak korzystanie z energii wpływa na pracę systemu elektroenergetycznego. RTE opracował to razem z agencją odpowiedzialną za oszczędzanie energii – ADEME

Prognoza energii elektrycznej Ecowatt opisuje w czasie rzeczywistym poziom zużycia we Francji, region po regionie. Przez cały czas wyraźne sygnały zachęcają konsumenta energii do działania, ponieważ wtedy wie, kiedy zmniejszyć zużycie, aby uniknąć przerw w dostawach, na przykład podczas zimowych okresów mrozu.

RTE, zarządza francuską siecią przesyłu energii elektrycznej (od 63 kV do 400 kV), która ma ponad 100 tys. km linii napowietrznych, ponad 6 tys. km linii podziemnych, 2,8 tys. stacji elektroenergetycznych pracujących lub współpracujących oraz 51 transgranicznych linii. Najszersza w Europie sieć francuska jest połączona z 33 krajami.

- autopromocja -
Podziel się
Magda Skłodowska
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł