- reklama -

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2022 roku

Z programów ogólnokrajowych i lokalnych można wziąć dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki. Do inwestycji w panele słoneczne właściciele domów jednorodzinnych dostaną standardowo 5 tys. złotych dopłaty, pod warunkiem jednoczesnej wymiany kopciucha na ekologiczne ogrzewanie. Nie jest to jedyne rozwiązanie, ponieważ ma ruszyć nowa odsłona programu Mój Prąd. Będzie też zupełnie nowy program Moje Ciepło, który wprowadzi dotacje do pomp ciepła w nowych domach.

W programie Czyste Powietrze właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych dostają do wymiany kopciuchów wysokie dofinansowanie. Fotowoltaika jest jedną z inwestycji, które zostały w programie uwzględnione. Chodzi o instalacje o mocy od 2 kW do 10 kW, montowane na domach jednorodzinnych i wykorzystywane na potrzeby własne mieszkańców. Maksymalna doplata wynosi 5 tys. zł. Warunkiem, oprócz wymiany starego pieca na paliwo stałe, jest posiadanie rocznych dochodów nie większych niż 100 tys. zł. Miesięcznie około 3,5 tys. osób w Polsce korzysta z tej możliwości i składa wnioski o dopłaty do fotowoltaiki. Najłatwiej jest to zrobić on-line przez stronę programu Czyste Powietrze.

Dofinansowanie w 2022 r. do fotowoltaiki w Warszawie

Wysokie dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii przyznaje Warszawa. Wnioski trzeba składać do końca marca i co ważne, należy to zrobić przed rozpoczęciem inwestycji. Dotacje obejmują:

  • panele słoneczne
  • kolektory
  • turbiny wiatrowe
  • pompy ciepła

W przypadku fotowoltaiki dopłata wynosi maksymalnie 15 tys. złotych, ale standardowo nie więcej niż 1,5 tys. zł na kW albo 5 tys. zł na kW, gdy jednocześnie wymienia się kopciucha. Z dotacji skorzystają właściciele i współwłaściciele zarówno starych, jak i nowo budowanych domów.

Czytaj także: Złóż wniosek o dofinansowanie pompy ciepła w 2021 r.

Pompy ciepła: dofinansowanie w 2022 r.

Warszawa przyznaje też najwyższe w Polsce dotacje do pomp ciepła. W przypadku gruntowej pompy jest to maksymalnie 40 tys. zł, ale standardowo nie więcej niż 2 tys. zł na kW albo 6 tys. zł/kW przy wymianie kopciucha. Natomiast na najpopularniejsze pompy powietrzne można dostać maksymalnie 30 tys. zł, przy czym standardowo nie więcej niż 1 tys. zł/kW albo 3 tys. zł.kW przy wymianie kopciucha.

Mniejsze dotacje do pomp ciepła oferuje ogólnopolski program Czyste Powietrze. Wynoszą one standardowo do 30 proc. kosztów inwestycji. W przypadku pompy powietrznej jest to maksymalnie 9 tys. zł albo 13,5 tys. przy urządzeniu o podwyższonej sprawności. Na gruntową pompę można dostać 20 250 zł.

Osobom uboższym przysługuje dotacja wysokości 60 proc. inwestycji, więc tu dofinansowanie do pomp ciepła wynosi od 18 tys. zł do 27 tys. zł.

W nowych domach także będą na pompy ciepła dotacje

Przy budowie nowych domów coraz częściej decydujemy się na pompy ciepła. Dofinansowanie w 2022 roku takich inwestycji będzie wprowadzone w całej Polsce w ramach programu Moje Ciepło. Jakie będą jego warunki?

Przede wszystkim dotyczą one parametrów budynków. Domy muszą odpowiadać standardowi energetycznemu WT 2021, co oznacza niemal zeroenergetyczne domy.

Dotacja wyniesie – według zapowiedzi – 21 tys. zł przy gruntowej pompie ciepła i 7 tys. zł przy pompie powietrznej. Dofinansowanie ma pokryć 30 proc. inwestycji, ale w przypadku posiadania karty dużej rodziny będzie to więcej. Nie jest jeszcze znana data uruchomienia programu Moje Ciepło.

Według zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nabór wniosków ma ruszyć w pierwszym kwartale 2022 r. Budżet programu ma wystarczyć na dofinansowanie około 57 tys. pomp ciepła.

Mój Prąd 4.0

Nie ma natomiast szczegółów ani daty uruchomienia kolejnej, już czwartej części programu Mój Prąd, z którego początkowo można było dostać 5 tys. zł a potem 3 tys. zł dopłaty do fotowoltaiki. Nabór ruszy prawdopodobnie już po zmianie systemu rozliczania prosumentów, czyli po 1 kwietnia. Tym razem dofinansowane będą inwestycje nie tylko w panele słoneczne, ale także urządzenia konsumujące na miejscu energię, czyli np. ładowarki do samochodów elektrycznych. Zasady udzielania dotacji będą inne niż w poprzednich edycjach.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
1 KOMENTARZ
  1. usiluje znalezc dotacje na naprawe gruntowej pompy ciepla i na zalozenie votopaneli .,uszkodzil mi sie wymienik w pompie
    vismana .Z BRAKU FINANSOWEGO ZAMONTOWALEM KOMINEK KTURYM OGRZEWAM JESTEM EMERYTEM I NIKT NIE UMIE DORADZIC JAK UZYSKAC DOTACJE .

Komantowanie zamknięte

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł