7.1 C
Warszawa
wtorek, 13 kwietnia, 2021
More

  Ostatnie

  Chcesz mieć panele fotowoltaiczne – nie przesadzaj z ich mocą

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  W polskim budownictwie coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne do podgrzania wody. Kluczem do maksymalnego wykorzystania potencjału tych rozwiązań jest najpierw ocieplenie budynków. Dopiero zmniejszone zapotrzebowanie na energię, w wyniku odpowiedniej izolacji, pozwoli na efektywniejsze wykorzystywanie darmowej energii odnawialnej.

  Proste?  Nie dla każdego.

  W branży energetycznej słychać sporo głosów o tym, że Polacy wybierają za duże instalacje słoneczne. Jest to związane z obecnym systemem rozliczania prosumentów czyli producentów i konsumentów energii. Za każdą jednostkę energii wprowadzoną z instalacji do sieci energetycznej prosument odbiera potem 80 proc. Tak jest przy instalacji o mocy do 10 kW. Ci, którzy zainwestowali w instalacje większe – o mocy do 50 kW – odbierają 70 proc. wprowadzonej energii. Mają na to rok czasu, potem nadwyżka, z punktu widzenia prosumenta, przepada.

  Czytaj także: Naprawiaj! To ekologiczne i ekonomiczne

  Większe nie oznacza lepsze

  Ecoreporters od dawna zachęca do umiaru. Tak właśnie powinno też być w przypadku energii. Niezależnie od rozliczeń, liczy się też zdrowy rozsądek.

  Wyliczenie, jak może zmniejszyć się zapotrzebowanie na energię po termomodernizacji niewielkiego domu o powierzchni 90 mkw. pokazuje, że dzięki poprawnej kolejności prac – najpierw ociepleniu ścian i dachu, potem wymiany źródła ciepła – zapotrzebowanie na energię na cele grzewcze zmniejszyło się blisko pięciokrotnie.

  Takie działanie pozwala także trzykrotnie zmniejszyć moc eksploatacji np. pompy ciepła i zapotrzebowanie na energię elektryczną z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych. To z kolei przekłada się na niższe koszty inwestycji, jak i na szybszy czas jej zwrotu. Dodatkowo, w przypadku wielu inwestorów, daje to możliwość samodzielnego inwestowania w odnawialne źródła energii, niezależnie od programów finansowych wspierających rozwój OZE, takich jak np. „Mój Prąd” – Agnieszka Stawiarska, kierownik działu doradztwa technicznego z Rockwool Polska.

  Przykładowo firma podaje, że przed termomodernizacją dom z pompą ciepła potrzebował instalacji PV o mocy 14,6 kW, która zajmowała powierzchnię ponad 78 mkw. Po termomodernizacji wystarczyło 29 mkw., by zmieścić panele fotowoltaiczne o mocy 5,4 kW.

  W Polsce mamy około 5 milionów budynków jednorodzinnych, z czego 3,6 miliona to domy nieocieplone lub słabo ocieplone. Budujemy na potęgę, ale od nowego roku czeka nas prawdziwa rewolucja w budownictwie. Normy efektywności energetycznej zostaną zaostrzone, oby też wzrosła nasza świadomość niemarnowania energii.

  - reklama -
  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie