-13.2 C
Warszawa
wtorek, 19 stycznia, 2021

Wakacje z maską

Opadły nasze maski, okazało się, że jesteśmy tacy sami.
More

  Ostatnie

  Chcesz mieć panele fotowoltaiczne – nie przesadzaj z ich mocą

  - reklama -
  Przeczytasz w 3 min.

  W polskim budownictwie coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne do podgrzania wody. Kluczem do maksymalnego wykorzystania potencjału tych rozwiązań jest najpierw ocieplenie budynków. Dopiero zmniejszone zapotrzebowanie na energię, w wyniku odpowiedniej izolacji, pozwoli na efektywniejsze wykorzystywanie darmowej energii odnawialnej.

  Proste?  Nie dla każdego.

  - reklama -

  W branży energetycznej słychać sporo głosów o tym, że Polacy wybierają za duże instalacje słoneczne. Jest to związane z obecnym systemem rozliczania prosumentów czyli producentów i konsumentów energii. Za każdą jednostkę energii wprowadzoną z instalacji do sieci energetycznej prosument odbiera potem 80 proc. Tak jest przy instalacji o mocy do 10 kW. Ci, którzy zainwestowali w instalacje większe – o mocy do 50 kW – odbierają 70 proc. wprowadzonej energii. Mają na to rok czasu, potem nadwyżka, z punktu widzenia prosumenta, przepada.

  Czytaj także: Naprawiaj! To ekologiczne i ekonomiczne

  Większe nie oznacza lepsze

  Ecoreporters od dawna zachęca do umiaru. Tak właśnie powinno też być w przypadku energii. Niezależnie od rozliczeń, liczy się też zdrowy rozsądek.

  - reklama -

  Wyliczenie, jak może zmniejszyć się zapotrzebowanie na energię po termomodernizacji niewielkiego domu o powierzchni 90 mkw. pokazuje, że dzięki poprawnej kolejności prac – najpierw ociepleniu ścian i dachu, potem wymiany źródła ciepła – zapotrzebowanie na energię na cele grzewcze zmniejszyło się blisko pięciokrotnie.

  Takie działanie pozwala także trzykrotnie zmniejszyć moc eksploatacji np. pompy ciepła i zapotrzebowanie na energię elektryczną z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych. To z kolei przekłada się na niższe koszty inwestycji, jak i na szybszy czas jej zwrotu. Dodatkowo, w przypadku wielu inwestorów, daje to możliwość samodzielnego inwestowania w odnawialne źródła energii, niezależnie od programów finansowych wspierających rozwój OZE, takich jak np. „Mój Prąd” – Agnieszka Stawiarska, kierownik działu doradztwa technicznego z Rockwool Polska.

  Przykładowo firma podaje, że przed termomodernizacją dom z pompą ciepła potrzebował instalacji PV o mocy 14,6 kW, która zajmowała powierzchnię ponad 78 mkw. Po termomodernizacji wystarczyło 29 mkw., by zmieścić panele fotowoltaiczne o mocy 5,4 kW.

  W Polsce mamy około 5 milionów budynków jednorodzinnych, z czego 3,6 miliona to domy nieocieplone lub słabo ocieplone. Budujemy na potęgę, ale od nowego roku czeka nas prawdziwa rewolucja w budownictwie. Normy efektywności energetycznej zostaną zaostrzone, oby też wzrosła nasza świadomość niemarnowania energii.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie